Soudce v Johannesburgu posílá Krejčíře na 35 let do vězení

Pětatřicetiletý trest vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami si u jihoafrického soudu vyslechl Radovan Krejčíř. Proti verdiktu se chce uprchlý Čech odvolat. K výroku o vině sedmačtyřicetiletého Krejčíře a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce už loni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu (snímek z 13. ledna 2016)

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu (snímek z 13. ledna 2016) | Zdroj: ČTK

Po dvoudenním líčení poslal soudce Colin Lamont šestici mužů na 15 až 35 let za mříže. Nejvyšší trest dostal právě Radovan Krejčíř, který byl podle soudce hlavním strůjcem zločinů, které spáchali.

Ze souhrnného trestu 35 let dostal Krejčíř nejvíce za trestný čin, který se týká drog, a to výši 25 let. Za další zločiny – únos a pokus o vraždu – po 15 letech s tím, že 10 let se mohlo sloučit s prvním trestem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o trestu vévodily zpravodajství v JAR, dnešní dění reportážní formou zaznamenal přímo na místě zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Při svém odchodu ze soudní síně směrem ke zvláštnímu zpravodaji Českého rozhlasu Krejčíř s trpkým úsměvem ve tváři prohodil: „Jenom 35 roků? To bych čekal, že dostanu víc.“ Chce se ale odvolat.

Podle státního zástupce je však trest spravedlivý a jak pro Český rozhlas uvedl, je s výší trestu spokojený.

I dnes také u soudu panovala nejpřísnější bezpečnostní opatření. Novináři nesměli mít ani zapnuté mobily.

Jihoafrický soud zamítl všechny Krejčířovy stížnosti proti procesu

Číst článek

Povolené natáčení měla pouze jihoafrická televize SABC. Na bezpečnost dohlížely desítky ozbrojených policistů.

Zájem o proces s Radovanem Krejčířem byl před soudní budovou nebývalý | Foto: Robert Mikoláš

Soud uznal loni v srpnu Krejčíře vinným z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který zmizel i s 25 kilogramy pervitinu určeného údajně pro Krejčíře. Krejčíř v minulosti vinu opakovaně odmítl.

Jedná se o jeho první odsouzení v JAR, kde je obžalován v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vynesení rozsudku a pozadí případu informoval přímo z Johannesburgu zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Česko se domáhá Krejčířova vydání

"Ministerstvo spravedlnosti činí z hlediska své působnosti vše pro to, aby byl Radovan Krejčíř do České republiky vydán, sleduje průběh extradičního řízení a v případě potřeby je připraveno jihoafrické straně poskytnout veškerou nezbytnou součinnost,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

„Co se týče dnešního rozhodnutí, obecně platí, že země vydávají osoby až po pravomocném rozsudku, respektive po vykonání trestu," dodala.

Líčení se konalo za přísných bezpečnostních opatření | Foto: Robert Mikoláš

Kauza Radovan Krejčíř | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, ČTK, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme