Soudní dvůr EU odmítl přijmout ministra Petra Mlsnu do svých řad

Ministr bez portefeje a šéf legislativní rady vlády Petr Mlsna se nestane soudcem Soudního dvoru Evropské unie. Tribunál dnes jeho kandidaturu odmítl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Mlsna

Petr Mlsna | Foto: Úřad vlády ČR

Ministra Mlsnu nominovala vláda letos v únoru přes to, že její vlastní výběrová komise doporučila místo něj soudkyni Irenu Pelikánovou. Ta u soudního dvora EU působí už sedm let; její funkční období vyprší 31. srpna.

Někteří ministři včetně Petra Mlsny odmítli zprávu komentovat s tím, že ještě není potvrzená. „Dozvěděli jsme se o tom interním způsobem, ale potom jsme zprávu dostali potvrzenou od řady zainteresovaných lidí,“ řekla Kateřina Surmanová, redaktorka Hospodářských novin, které s informací přišly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka HN Kateřina Surmanová a profesor cardiffské univerzity Jiří Přibáň v pořadu Stalo se dnes

Z jakých důvodů byl Mslna shledán jako nevhodný kandidát na soudce Soudního dvoru EU, není ještě zcela jasné. Podle Surmanové ale výbor už v minulosti kandidáty odmítl zpravidla kvůli délce praxe a přílišné spjatosti s politikou. „Je to člen vlády, takže tam je to nasnadě,“ doplnila redaktorka.

Profesor cardiffské univerzity Jiří Přibáň připomněl, že Soudní dvůr EU je jednou z nejmocnějších institucí Evropské unie. „Jednotlivé členské země EU tam vysílají absolutní špičky právnických profesí. V tomto kontextu kandidatura mladého ministra koaliční vlády není zrovna nejsilnější kandidaturou,“ řekl Přibáň.

Kandidáty si mohou členské země jmenovat ze soudcovských nebo akademických profesí. „Profesorka Pelikánová splňovala nejnáročnější kritéria. Takže tady vyvstává otázka, proč se vláda rozhodla nepodpořit její kandidaturu. Přestože by to bylo běžné a odpovídalo by to určitým konvencím,“ poznamenal profesor cardiffské univerzity.

Až vyprší funkční období Ireně Pelikánové, může se České republice stát, že bude u Soudního dvora bez svého zástupce. „Což je mezinárodní ostuda. Odpovídá i to právní nekulturnosti koaliční vlády, která dokonce neodpověděla ani na dopis, který v této věci adresovali představitelé nejvyšších soudních institucí v České republice,“ dodal Přibáň.

Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme