Soudní dvůr EU: Spor kvůli pokutě za umístění kamery na domě musí vyřešit česká justice

Spor mezi právem na soukromí a právem na ochranu vlastního majetku v případě Františka Ryneše musí vyřešit samy české soudy, vzkázal Soudní dvůr Evropské unie. Ten na dotaz Nejvyššího správního soudu posuzoval případ muže z Třebíče, který si kvůli útokům vandalů namontoval na dům bezpečnostní kameru a za snímání ulice dostal pokutu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní dvůr Evropské unie

Soudní dvůr Evropské unie | Foto: Soudní dvůr Evropské unie

Třebíčský novinář František Ryneš kameru na dům své manžeky umístil v roce 2007. Důvodem byly útoky vandalů – stříleli mu prakem do okna. Začali s tím krátce poté, co se Ryneš zajímal o prodej pozemků pro stavbu supermarketů v Třebíči na Vídeňském rybníce.

Kamera útočníky skutečně odhalila, ale zároveň snímala i část ulice. A na to si stěžoval jeden z podezřelých. České úřady pak Rynešovi udělily pokutu za porušení zákona o ochraně osobních údajů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu, v níž se dostává do sporu právo na ochranu majetku a ochrana osobních údajů, přiblížil redaktor Michal Malý

Ryneš se kvůli pokutě obrátil na české soudy a Nejvyšší správní soud pak ve věci požádal Soudní dvůr EU o předběžné stanovisko.

„Lze provozování kamerového systému umístěného na rodinném domě za účelem ochrany majetku, zdraví a života majitelů domu podřadit pod zpracování osobních údajů prováděné fyzickou osobou pro výkon výlučně osobních či domácích činností, třebaže takovýto systém zabírá též veřejné prostranství?“ ptal se český soud.

Evropský soud konstatoval, že norma o ochraně osobních údajů se na záznamy z kamery na soukromém domě vztahuje, zároveň však zdůraznil, že vnitrostátní soudy nesmějí ztrácet ze zřetele, že legislativa umožňuje i zohlednit konkrétní situaci.

Soudní dvůr Evropské unie provádí výklad právních předpisů EU a zajišťuje jejich jednotné uplatňování ve všech státech evropské osmadvacítky. Rovněž řeší spory mezi vládami jednotlivých členských států EU a orgány EU. Na soudní dvůr se mohou obrátit i jednotlivci, podniky nebo organizace, pokud se domnívají, že některý z orgánů EU porušil jejich práva.

„Zákon o ochraně osobních údajů obsahuje výjimku, kdy můžete pro účely třeba ochrany svého majetku nebo zdraví využívat kamerové systémy, pokud ovšem převáží zájem na ochraně majetku nebo zdraví nad zájmem jiných osob na ochranně jejich soukromí,“ přiblížil výkonný ředitel sdružení Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

O tom, který pohled má navrch v případě Františka Ryneše, rozhodne česká justice. Úplné znění rozsudku evropského soudního dvora by měl Nejvyšší správní soud dostat příští týden.

„Nejvyšší správní soud rozhodne pravděpodobně v únoru příštího roku. Jak rozhodne ale rozhodně nelze v tuto chvíli předjímat,“ uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

František Ryneš věří, že rozhodnutí bude v jeho prospěch. Podle něj se totiž na dotaz soudního dvora k otázce vyjadřovaly jednotlivé země osmadvacítky a Česká republika patřila mezi země, které se postavily na jeho stranu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Františka Ryneše a o vyjádření Soudního dvora EU mluvil výkonný ředitel sdružení Iuridicum Remedium Jan Vobořil

„Takže si myslím, že naše soudy – Nejvyšší správní soud – bude vázán stanoviskem našeho státu k této předběžné otázce,“ poznamenal Ryneš.

Třeba Jan Vobořil však vidí věc trochu jinak. Nejde podle něj jen o práva vandalů, ale i o práva lidí, kteří chodili po ulici.

„Pokud bychom si každý mohli namontovat kameru na svůj dům, neoznámit to Úřadu pro ochranu osobních údajů, nezaregistrovat ji, neinformovat okolí o tom, že monitorujeme veřejné prostranství, tak bych to vnímal jako problém. Takže ačkoli vnímám důvody, proč to pan Ryneš udělal, a do značné míry mu rozumím, tak se obávám, že v tomto případě skutečně zákon porušil,“ dodal Vobořil.

ČTK, Michal Malý, Ondřej Houska, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme