Soud se přiklonil na stranu technologické firmy. Google nemusí mazat údaje o lidech celosvětově

Internetová firma Google nemusí odstraňovat údaje o lidech, kteří o to požádají, ze všech mutací svého vyhledávače po celém světe. V úterý o tom v Lucemburku rozhodl Soudní dvůr Evropské unie, podle něhož „právo být zapomenuti“ mají lidé pouze v rámci domén v členských státech Evropské unie.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová pravidla mají posílit postavení tvůrců vůči internetovým gigantům typu Google či Facebook (ilustrační foto)

„Právo býti zapomenuti“ mají podle soudu lidé pouze v rámci domén v členských státech Evropské unie. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Unijní soud již před pěti lety rozhodl, že lidé mají právo žádat o odstranění dat, pokud jsou zastaralá, nepravdivá či se jich osobně dotýkají. V úterý se však přiklonil na stranu americké firmy ve sporu s Francií, která v roce 2016 pokutovala Google za to, že odmítl vymazat citlivé údaje, na něž odkazovaly jeho vyhledávače po celém světě.

Google a YouTube zaplatí pokutu čtyři miliardy korun kvůli sběru údajů o dětech

Číst článek

Soud konstatoval, že mnoho států mimo Evropskou unii právo na odstranění osobních údajů nezná, a proto není možné tam takový postup vymáhat. Lidé se tak nadále budou moci na Google obracet se žádostmi o odstranění pouze těch údajů, které najdou vyhledávače s unijní doménou.

Soud v roce 2014 posuzoval žádost Španěla, který zjistil, že ve výsledcích vyhledávače Google lze pod jeho jménem najít článek ze španělského deníku z roku 1998 o dražbě jeho nemovitostí kvůli dluhům na sociálním zabezpečení.

Španěl žádal u odpovědných úřadů své země, aby vydavatel deníku i Google zmínku odstranili, protože dluh už dávno uhradil a informace je tedy irelevantní. Unijní soud mu dal za pravdu a firma musela záznamy odstranit.

Podle tehdejšího verdiktu je provozovatel internetového vyhledávače odpovědný za zpracovávání i těch osobních údajů, které se nacházejí na internetových stránkách zveřejněných třetími osobami.

Za posledních pět let dostal Google podle vlastních statistik žádosti o odstranění více než tří milionů odkazů a vyhověl ve 45 procentech.

Firma podle soudu může posoudit opodstatněnost žádostí. V případě, že nevyhoví, může se žadatel obrátit na odpovědné dozorčí nebo soudní orgány.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme