Soud EU přijal podnět senátora Wagenknechta, aby summit řešil Babišův možný střet zájmů

Soudní dvůr Evropské unie obdržel žalobu českého senátora Lukáše Wagenknechta na Evropskou radu ve věci možného střetu zájmů premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Potvrdil to mluvčí soudu, podle něhož by soudci mohli rozhodnout v první půli roku 2021. Pirátský politik žádá, aby soud uložil Evropské radě, v níž zasedají šéfové států a vlád států EU, nastavit si pravidla proti střetu zájmů prezidentů a premiérů členských států.

Lucemburk (Aktualizováno: 11:31 30. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku

Sídlo Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Mohu potvrdit, že procedura v této věci byla registrována Tribunálem Evropské unie 21. října,“ uvedl ve středu mluvčí soudu Balázs Lehóczki. Pokud by soud uznal podnět jako oprávněný a zabýval se jím, může vydat verdikt přibližně za rok a půl. V opačném případě může podle něho soud věc uzavřít výrazně dříve.

Český senátor zároveň požádal, aby byl případ projednán ve zrychleném řízení. Pokud s tím bude soud souhlasit, mohlo by to celou proceduru uspíšit až o rok, dodal Lehóczki.

Wagenknecht v podnětu upozornil, že kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra může hrozit zneplatnění budoucího evropského rozpočtu, pokud se bude Babiš jednání summitů EU o financích účastnit.

Dostálová: Pokud bude potřeba, budeme se proti evropským auditům ke střetu zájmů bránit u soudu

Číst článek

Evropská rada je nejvyšší a politicky nejsilnější orgán EU, nicméně jako jediný nemá podle Wagenknechta pravidla proti střetu zájmů nastavena. Hlavy států a šéfové vlád se podle něj proto mohou prostřednictvím hlasování v radě obohacovat.

Babiš na summitech EU zastupuje Česko a může například rozhodovat o výši přímých zemědělských dotací, z nichž podle senátora může prostřednictvím holdingu Agrofert sám profitovat.

Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise má Babiš stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun.

Premiér možnost střetu zájmů důrazně a opakovaně odmítá a uvádí, že vracení peněz nehrozí. Babiš předloni převedl Agrofert kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů a tvrdí, že na něj nemá žádný vliv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme