Soudní proces s Tymošenkovou budou sledovat i vyslanci Evropského parlamentu

Na Ukrajinu míří dva zvláštní vyslanci Evropského parlamentu. Bývalý předseda této instituce Pat Cox z Irska a někdejší polský prezident Aleksander Kwaśniewski mají po dobu zhruba dvou týdnů dohlížet na průběh kauzy bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové. Ta byla loni odsouzena k sedmi letům vězení za podpis údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští příznivci Julije Tymošenkové vyšli do ulic

Ukrajinští příznivci Julije Tymošenkové vyšli do ulic | Foto: Alexey Furman | Zdroj: ČTK

Parlament má totiž podezření, že se u ní a dalších oponentů současné vlády může jednat o kauzy na politickou objednávku. Oba emisaři mají mít plný přístup k soudním spisům, stejně jako prokurátoři nebo obhájci expremiérky.

„Jde o pozorovací misi, která nemá mandát něco rozhodovat nebo zasahovat, jejím cílem má být objektivní zhodnocení kasační stížnosti, má to být postavené na možnosti setkat se s aktéry. Mise se má setkat například s premiérem Azarovem, ale i s opozicí, s právníky Julije Tymošenkové, se státním zastupitelstvím,“ vysvětluje politoložka Alžběta Chmelařová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Očekávání mise Evropského parlamentu mířící na Ukrajinu kvůli kauze Tymošenkové popsala politoložka Alžběta Chmelařová z FSV UK

„Je to šance pro Kyjev. Premiér Mykola Azarov v polovině května požádal Evropský parlament, aby vyslal evropské právníky a specialisty, aby zhodnotili případ. Podle něj hodnocení Západu v případu Tymošenkové není fér. Chce tímto demonstrovat, že důkazy jsou a že proces na Ukrajině probíhá správně a legálně. Je to šance pro Ukrajinu ukázat se jako někdo, kdo chce spolupracovat a kdo jedná v rámci zákona,“ míní politoložka.

Mise má podle šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze přispět k obnovení důvěry ve vztazích Unie a Ukrajiny. Za velvyslance si proto parlament vybral osoby, které mají velmi dobrou reputaci na mezinárodním poli. Jejich mise má pomoci Ukrajině určit nedostatky ve fungování právního státu a v zajištění nezávislosti justice.

Ukrajina ale poslechla Evropský soud pro lidská práva, který jí doporučil, aby připravila vhodné podmínky pro léčení Tymošenkové. Střídají se u ní němečtí lékaři a charkovská klinika je prý velmi dobře připravena.

Němečtí lékaři Tymošenkové nedávno potvrdili, že se její zdravotní stav trochu zlepšil, podmínky v charkovské nemocnici ale kritizovali.

Lékař Karl Max Einhäupl z berlínské kliniky Charité si stěžuje, že podmínky v charkovské nemocnici jsou psychicky velmi náročné, že není se svojí pacientkou nikdy sám, protože jsou pod dohledem kamer nebo dozorců. Okna v nemocničním pokoji jsou prý stále zatemněná.

„Domácí vězení doporučují i němečtí lékaři, kteří původně chtěli, aby Tymošenková byla léčena v Německu. Tomu ale brání ukrajinská legislativa. Návrh zákona byl i v parlamentu, ale poslanci ho neschválili, hlavně poslanci vládní Strany regionů byli proti, i když prezident Janukovyč se vyslovil pro léčení Tymošenkové, protože by se rád zbavil tohoto problému,“ uvádí Chmelařová.

Pavel Novák, Igor Maňour, Helena Berková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme