Soudní tribunál v Haagu rozhoduje o Kosovu

Srbsko ani Kosovo se nechtějí smířit s postojem druhé strany k nezávislosti nejmladší evropské země. Jedná o tom Mezinárodní soudní tribunál v Haagu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní tribunál v Haagu

Soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

Už jsou to bezmála dva roky, co srbská provincie Kosovo, s převážně albánskou populací, vyhlásila nezávislost. Uznaly ji desítky zemí. Dnes ale začal u Mezinárodního soudního dvora v Haagu proces, ve kterém se má rozhodnout, jestli nový stát na mapě Evropy vznikl v souladu s mezinárodním právem. V desetidenní rozpravě přednesou argumenty ve prospěch Srbska nebo Kosova zástupci 28 zemí.

Podle balkánského zpravodaje Českého rozhlasu Jaromíra Janeva srbská vláda vnitřně chápe, že legitimitu Kosova už nelze zvrátit, ale nemohou to přiznat, protože by ztratila politické body u veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mezinárodním procesu, který má rozhodnout, zda Kosovo vzniklo v souladu s mezinárodním právem, hovořili v Radiofóru balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev a politický geograf Michal Romancov

"Srbská vláda bojuje o uznání, že odtržení Kosova se stalo v rozporu s mezinárodním právem a že křivdy se děly i na Srbech. Proevropské síly v Srbsku tímto postupem vyrazily nůž z ruky nacionalistům, pro které bylo Kosovo hlavní kartou," vysvětlil Janev.

Lidé, kteří dnes stojí v čele Srbska, jsou podle Janeva bývalí disidenti z období nacionalistického režimu Slobodana Miloševiče a rozhodně se ho nechtějí zastávat. K oddělení Kosova vedla Miloševičova politika a pošlapávání práv kosovských Albánců, oddělení bývalé provincie se však podle Srbska nemělo stát a je to podle něj nebezpečný precedens.

Srbové v procesu argumentují tím, že šlo o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN a o narušení svrchovanosti a suverenity Srbska. Kosovská vláda zase bude ukazovat na minulost - jak chyběla kosovským Albáncům základní práva, že uplatnili právo na sebeurčení, a to ve spolupráci s vedoucími silami demokratického světa.

Soudní verdikt nebude závazný

Soudní verdikt z Haagu nebude závazný, ale mohl by mít vliv na postoj dalších zemí vůči Kosovu. Předseda soudního dvora Hisaši Ovada už údajně dal najevo, že výrok zřejmě nebude jednoznačný.

"Srbsko i Kosovo před procesem mobilizovaly veřejné mínění ve svůj prospěch. Soudce Ovada svým otevřeným dopisem generálnímu tajemníkovi OSN situaci zklidnil a zmírnil přehnaná očekávání na obou stranách, což bylo asi jeho cílem," vysvětlil Janev.

Podle politického geografa Michala Romancova může však Srbsko ve sporu uspět, protože neargumentuje historickou křivdou, ale tím, že byla porušena rezoluce Rady bezpečnosti OSN, což by mělo mít z právního hlediska určitou váhu. Kosovská strana naopak argumentuje historickými záležitostmi, a s těmi je to vždy sporné.

"Srbsko může v Haagu uspět, protože hodně států se rozhodlo, že nezávislost Kosova neuzná. I v EU 5-6 států Kosovo neuznalo. Proti samostatnosti Kosova je vedle Srbska i Rusko. Podstatné je, jestli budou Kosovo uznávat státy v Evropě. Ale zde, alespoň numericky, je situace výhodnější pro Kosovo," uzavřel Romancov.

Alena Adámková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme