Když na soudech stávkují. Úředníci na soudech si ve Slovinsku vymohli 2500 korun, ve Španělsku 11 tisíc

Stávka justičních pracovníků v České republice zatím jenom hrozí, v několika evropských zemích už se s ní ale soudy musely potýkat. Zrušení soudních stání, projednávání pouze naléhavých případů nebo omezení služeb notářů a katastrálních úřadů – tak vypadaly stávky soudních pracovníků v Chorvatsku nebo Franci či Chorvatsku.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní spisy

Soudci stávkují napříč evropou | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zaměstnanci chorvatských soudů za poslední rok protestovali opakovaně zejména za zvýšení mzdy. Největší protest ochromil justici v červnu minulého roku. Soudy tehdy musely zrušit některá stání a projednávaly pouze naléhavé případy.

Chorvaté v době stávky nemohli využívat například služeb notářů nebo katastrálních úřadů. Vláda Andreje Plenkoviče poté slíbila zvýšení platů nejméně ohodnocených zaměstnanců státního a veřejného sektoru, a to o 100 eur (asi 2500 korun).

Úředníci na soudech zvažují stávku kvůli nízkým platům. ‚Snad se podaří najít pochopení,‘ říká Blažek

Číst článek

Další stávka pak chorvatskou justici zasáhla v lednu, tentokrát protestovali soudci a rovnou dva týdny. Nakonec podle chorvatského serveru Index soudci souhlasili se zvýšením o mezd o 300 eur (7500 korun).

Nezávislost ohrožena

Ve Slovinsku zase soudci požadovali zvýšení mezd na úroveň platů nejvýše postavených úředníků. Lednová stávka na dva týdny výrazně omezila práci soudů.

Zvýšení platů soudců před tím nařídil přímo slovinský ústavní soud, který rozhodl, že příjmy soudců a státních zástupců jsou tak nízké, že ohrožují nezávislost soudnictví, a porušuje se tak zásada dělby moci. Další stávky se konaly v únoru a březnu.

Francouzští zapisovatelé

Ve Francii zase koncem loňského roku protestovali soudní zapisovatelé. Během stávky, kterou pojmenovali Mrtvá justice, taky požadovali zvýšení platů.

Některá slyšení kvůli těmto stávkám soudy odložily. Zaměstnanci francouzského soudnictví si obecně stěžují na nedostatek času a přiznávají, že kvůli časovému tlaku dělají chyby.

Za zvýšení mezd loni protestovali i justiční pracovníci ve Španělsku. Stávka trvala dva měsíce a výsledkem bylo zvýšení mezd o až o 450 eur měsíčně, to je více než 11 tisíc korun. Německý právně-poradní server Rödl & Partner napsal, že během protestu byly pozastavené stovky tisíc případů.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme