Soukromé mobily v práci? Bezpečnostní riziko, prohlásil Bílý dům a zakázal je

Přes práh prezidentské kanceláře smí jen pracovní telefony s blokovanou textovou funkcí. Opatření proti úniku informací však izoluje zaměstnance od jejich rodin - mimo jiné. A mnozí to nesou nelibě, napsala ve čtvrtek agentura Bloomberg.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovní telefony v Bílém domu jsou speciálně upraveny tak, aby z nich nešlo odesílat textové zprávy. (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zákaz používat osobní mobilní telefony má začít platit od tohoto pátku, upřesnil pro Bloomberg jeden z poradců Bílého domu. 

Za opatřením, které prosadil šéf prezidentské kanceláře John Kelly, stojí podle Bílého domu obavy z kyberbezpečnostních rizik a nežádoucího úniku informací. Na WiFi síť, která areál pokrývá, je prý připojeno příliš mnoho zařízení a soukromé telefony přidělávají vládě vrásky, protože je nelze tak snadno zabezpečit.  

Boxy a texty

Hackerského útoku přitom loni nezůstal ušetřen ani osobní mobil právě Johna Kellyho, připomíná Bloomberg. A nejen to. Jak totiž v říjnu ukázal server Politico, kompromitace Kellyho přístroje se táhla měsíce.  

Hněv v Bílém domě. Bannon promluvil o schůzce s Rusy, Trump označil svého exporadce za šílence

Číst článek

Osobní mobily mají v Bílém domě omezené pole působnosti už teď; zaměstnanci je například musejí odkládat do speciálních boxů před zasedacími místnostmi, když má být řeč o citlivých či tajných záležitostech. 

K dispozici budou i nadále telefony, které členům štábu poskytuje přímo Bílý dům. Nicméně tyto pracovní přístroje jsou speciálně upraveny tak, aby z nich nešlo odesílat textové zprávy. 

Odříznuti od dětí

I proto má nově ohlášený plošný zákaz svoje četné odpůrce. Část zaměstnanců prezidentského úřadu si stýská, že je opatření odřízne od jejich nejbližších, především dětí. Textové zprávy jsou podle nich tím nejjednodušším způsobem, jak se během hektické pracovní doby spojit s rodinou, když je zapotřebí. 

Počítačová síť v Bílém domě zároveň blokuje přístup k řadě domén, a to včetně Gmailu a dalších poskytovatelů soukromých e-mailových schránek, dodává Bloomberg. To znamená, že bez osobních telefonů budou zaměstnanci, co se soukromých záležitostí týče, v praktické izolaci.

Výjimkou jsou telefonáty, které mohou v případě potřeby uskutečnit z pracovního telefonu. Ale ani tato možnost se kritikům zákazu nezamlouvá. Obávají se, že se jejich osobní hovory a záležitosti budou archivovat a monitorovat, případně že mohou být někdy v budoucnu zveřejněny. Jiní mají starost, že budou obviněni z plýtvání veřejnými penězi, informovala už loni, ještě před schválením zákazu, agentura Bloomberg.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme