Soul obvinil Pchjongjang z narušování míru na Korejském poloostrově

Severní Korea podle svého jižního souseda výhružkami narušuje mír a stabilitu na Korejském poloostrově. Soul tak reagoval na oznámení Severní Koreje, že je s ním ve válečném stavu. Severokorejci také pohrozili útokem na americké a jihokorejské cíle. Ke zdrženlivosti KLDR vyzvala Čína a Rusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejští vojáci na hlídkových člunech u města Sinuiju poblíž čínských hranic | Foto: Reuters

„Neustálé výhrůžky Severní Koreje jsou pro nás nepřijatelným narušením míru a stability na Korejském poloostrově,“ prohlásil mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok a dodal:

„Nedávné jihokorejsko-americké vojenské cvičení a nasazení amerických bombardérů jsou obranná opatření proti případným provokacím Pchjongjangu.“

KLDR oznámila, že vstupuje do válečného stavu s Jižní Koreou

Číst článek

Severní Korea také hrozí uzavřením průmyslového komplexu Kesong, který provozuje s Jižní Koreou. Pchjongjang údajně urážejí výroky, že zóna v Kesongu funguje jen proto, aby chudá KLDR získala peníze. Podle Severní Koreje se tak vyjádřil jeden z jihokorejských provozovatelů Kesongu.

V průmyslové zóně působí přes 120 jihokorejských firem. V provozech na výrobu spotřebního zboží zaměstnávají asi 50 tisíc Severokorejců.

Průmyslová zóna v severokorejském Kesongu, kde společně pracují lidé z Jižní i Severní Koreje | Foto: Reuters

„Bojím se, říkám si, co bude, když na nás zase zaútočí,“ obává se třiaosmdesátiletá Li Kang-e z jihokorejského ostrova Jonpchjong, který Severokorejci před třemi lety ostřelovali.

„Stupňuje se křik v televizi, který má možná význam také pro občany KLDR, protože tam dochází k nějakému pohybu, a slova nenávistné kampaně nejsou zaměřena jen proti Soulu, ale zejména, jak oni říkají, proti americkým imperialistům. A to je obehraná písnička,“ říká politolog Zdeněk Zbořil z Ústavu mezinárodních vztahů.

Případný tankový útok na Soul nikdo nezastaví

Podle Zbořila Severokorejci hrozí útoky raketami s atomovými střelami na Okinawu, jednu z největších amerických základen v Tichomoří. Ostrov Okinawa navíc patří Japonsku, což je odvěký nepřítel Korejců.

Dalším možným cílem Severokorejců jsou podle Zbořilova názoru americké vojenské základny v Jižní Koreji, na kterých se nacházejí desítky tisíc amerických vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cílech možného útoku Severní Koreje mluvil v Odpoledním Radiožurnálu politolog Zdeněk Zbořil

„Nejzranitelnějším místem Korejské republiky je samozřejmě Soul, který leží asi 35 kilometrů od bývalého demilitarizovaného pásma. Kdybychom si představili, že se uvede do pohybu 4 500 tanků, které má KLDR k dispozici, tak není síla, která by tomu postupu dokázala v několika hodinách zabránit,“ dodal politolog Zbořil.

Severní a Jižní Korea jsou formálně ve válečném stavu už 60 let, protože korejskou válku v roce 1953 neukončila mírová smlouva, ale pouze dohoda o příměří. Pchjongjang ji začátkem března vypověděl.

Většina pozorovatelů ale pochybuje, že Severní Korea skutečně chce zahájit válku a riskovat téměř jistou porážku.

Helena Berková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme