Sousedé z amerického Clevelandu prý únosce tří žen z ničeho nepodezírali

Americká policie zjišťuje další podrobnosti o osudu tří unesených žen, které se včera dostaly po deseti letech na svobodu. S třemi podezřelými z Clevelandu i jejich oběťmi už mluvili zvláštní agenti FBI a psychologové. Policie se také snaží zjistit, jak se Arieli Castrovi, který dům vlastnil, podařilo přítomnost mladých žen a jedné malé dívky tak dlouho tajit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní důstojník stojí před domem v Clevelandu, kde byly unesené ženy objeveny | Zdroj: Reuters

Policie zatím dala ženám čas na "aklimatizaci" a kontakt s blízkými, teprve pak je chce vyslechnout. Sousedé a přátelé únosce se shodují na tom, že nikdy nepojali žádné podezření.

„Působil jako normální chlapík, znám ho 20 let a mnohokrát jsem s ním hrál v různých kapelách. Hodně jsme spolu zkoušeli a bavili se o hudbě. O soukromém životě ale nikdy nemluvil a já to respektoval. Nikdy jsem z něj necítil nic špatného,“ uvedl Tito de Jesus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace o případu unesených žen dodal zahraniční zpravodaj v USA Vít Pohanka

Podle starosty Clevelandu je třeba zjistit, proč a jak byly ženy uneseny a jak je možné, že si nikdo roky nevšiml ničeho podezřelého.

„Zpětně jsme zkontrolovali veškeré telefonické záznamy týkající se hlavně policie nebo lékařských služeb. A nic zásadního jsme nezjistili. Po celou dobu se nevyskytly ani žádné stížnosti z okolí domu, nikdo nezaznamenal žádné nestandardní chování,“ upozornil.

Objevují se různé spekulace

Ze zákulisí vyšetřování únosu také začínají unikat první neověřené informace. Únosci prý ženy posledních deset let často přivazovali řetězem, bili je a zneužívali.

Podle některých spekulací ženy dokonce několikrát otěhotněly, když to ale jejich únosci zjistili, brutálně je tloukli, dokud ženy nepotratily.

Proti těmto zákulisním zprávám ovšem stojí fakt, že jedna z unesených žen v domě porodila dceru, které je dnes asi šest let. Podle oficiálních informací jsou navíc ženy v dobrém zdravotním stavu, netrpěly podvýživou ani fyzickým týráním.

„Oficiální tisk, to znamená nejrozšířenější clevelandský deník Plain Dealer, se drží trochu při zemi, ale místní bulvární noviny už spekulují o tom, že se těm dívkám dohromady mělo narodit asi pět dětí. Michelle Knight, ta nejstarší z nich, údajně měla tři samovolné potraty, takže je zcela jasné, že byly velice tvrdě sexuálně zneužívány,“ upřesňuje tamní spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann.

Unesené ženy jsou v bezpečí u příbuzných | Foto: ČTK

Amanda Berryová, Gina DeJesusová a Michele Knightová byly deset let považovány za mrtvé, jejich objevení tak některá média přirovnávají k zázraku. Berryová zmizela v roce 2003, když jí bylo 16 let, DeJesusová jako čtrnáctiletá o rok později a Knightová byla pohřešovaná od roku 2002, tehdy jí bylo 19 let.

Tehdejší pátrání po pohřešovaných bylo odloženo jako nedořešené. Nakonec se ale ukázalo, že ženy byly drženy jen několik bloků od místa, kde zmizely. Za hrdinku příběhu je označovaná Amanda Berryová, která přivolala na pomoc souseda. S jeho pomocí pak unikla a zavolala policii.

Unesené ženy
10 let byly považovány za mrtvé
Amanda Berryová – zmizela v roce 2003 ve věku 16 let
Gina DeJesusová – zmizela v roce 2004 ve věku 14 let
Michele Knightová – pohřešována od roku 2002, kdy jí bylo 19 let
Jedna z žen porodila během věznění dítě

Majitel domu i jeho dva bratři zůstávají v policejní cele a čekají na oficiální obvinění. O vysvobozené ženy se zatím stále starají specialisté, podle příbuzných se ale všem třem vede dobře.

„Byla jsem se na ně podívat a řeknu vám – všechny tři dívky jsou nesmírně silné. Je neuvěřitelné, jak pozitivní přístup mají. A to je přesně to, co teď potřebujeme, od nich i od našeho okolí,“ potvrdila teta jedné z nich, Sandra Ruizová.

Podobné případy únosu jsou neobvyklé, ale čas od času se podobný případ objeví. V posledních letech se v USA nejvíc mluvilo o Jaycee Lee Dugardové. Ta se ztratila v roce 1991, když jí bylo 11 let. Na svobodu se dostala až v 18 letech. Její únosce ji po celou dobu znásilňoval a zplodil s ní dvě děti, přestože žil s manželkou. Odhalen a zatčen byl víceméně náhodou na ulici při rozdávání letáků.

Ve Spojených státech je podle údajů Centra pro pohřešované a zneužívané děti pohřešováno asi 100 dětí ročně. Často se ale jedná o děti, které samy utečou z domu. V případě únosů je pak pachatelem většinou někdo z rodiny.

Vít Pohanka, Ondřej Himmer, krw, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme