Sousední státy omezují hazard, Slovensko plošný zákaz neplánuje

V Maďarsku platí plošný zákaz výherních automatů mimo kasina, Vídeň omezuje automaty v malých hernách, v Brně zmizely hrací přístroje od začátku roku. Obavy Slovenska, že se hráči z okolních zemí přestěhují tam, se ukazují jako liché. Bratislava sama o úplném zákazu neuvažuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní automat

Výherní automat | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Z Bratislavy je ostrov hazardu“, „Herní turistika zachvátí Slovensko“ nebo „Hráči z Vídně se stěhují k nám“.

To jsou titulky slovenských novin z poslední doby, realita je ale jiná. Vídeň žádný plošný zákaz automatů nezavedla a Bratislava se nemusí bát.

„Provozovatelé hracích automatů ve Vídni hromadně přesunuli svoje přístroje z menších provozů do velkých kasin, včetně například megakasina v Prateru. Na tento provoz jim Vídeň právoplatně vydala licence, nabyly ale účinnosti až po Novém roce,“ popisuje mluvčí Asociace provozovatelů výherních automatů Juraj Danielis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sousední státy omezují výherní automaty, Slovensko se přesto ostrovem hazardu nestává. Samo plošný zákaz automatů neplánuje. Více P. Vavrouška

A tak sice autobusy s hazardními hráči z Vídně zamířily do slovenské metropole, ale byla to výjimka, a ne obecný trend.

'Tvrdá regulace nezabírá'

Rakousko už jednou zcela omezilo výherní automaty, ale nakonec zjistilo, že to nebylo rozumné řešení.

„Výsledkem bylo až 25 tisíc nelegálních přístrojů, ze kterých stát neměl žádný efekt a ani nebyly pod kontrolou. Tím prohibice skončila a země automaty opět zlegalizovala,“ vzpomíná Danielis.

I kvůli této zkušenosti neplánuje žádný plošný zákaz výherních automatů ani Slovensko. Každá obec má právo vlastní vyhláškou omezit, nebo zcela zakázat automaty, ale celonárodní prohibice se nechystá.

„V drogové politice mnohých států se ukázalo, že tvrdá regulace žádným způsobem nezabírá, a když teď zakážeme velká, legální kasina a herny, jediné, co se stane, že začnou na okrajích města vyrůstat ilegální,“ vysvětluje opoziční poslanec Národní rady Martin Poliačik.

Za 6 let klesl počet heren na třetinu

A to si nikdo nepřeje. Slovenské ministerstvo financí zatím neuvažuje například o zákazu heren v restauracích nebo na čerpacích stanicích. Na Slovensku totiž počet automatů klesá.

„U nás je dlouhodobým trendem pokles počtu hracích míst a v posledních šesti letech klesl počet hracích míst o zhruba 30 procent na aktuálních 20 tisíc,“ uvádí mluvčí Asociace provozovatelů výherních automatů.

Většina automatů je v pohostinstvích. Nový zákon to má změnit

Číst článek

Slovensko sleduje, jak se k hazardu staví sousední země. Plošný zákaz automatů mimo kasina platí už tři roky v Maďarsku, malé herny teď mizí ve Vídni, od ledna se nehraje v Brně. Na Slovensku zatím nic takového hazardu nehrozí.

„I kdyby byl (plošný zákaz automatů, pozn. red.), nehlasoval bych pro něj, protože to je jako plošně zakázat kávu. Můžeme to udělat, ale jsem si stoprocentně jistý, že když to uděláme zítra, tak pozítří u kávy sedět budeme, bez ohledu na to, odkud ji budeme mít,“ uzavírá Poliačik.

Petr Vavrouška, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme