Sousední země nový český kabinet vítají

Ze zahraničí začínají přicházet první reakce na složení nové české vlády. Slovenská diplomacie společný kabinet ČSSD, Unie svobody-DEU a KDU-ČSL vítá a slibuje si od něj záruku dobré spolupráce. Pozitivní ohlasy zazněly i z Rakouska, i když zatím ne z oficiálních vládních kruhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eduard Kukan | Foto: Samuel Kubáni

Šéf slovenské diplomacie Eduard Kuka Českému rozhlasu řekl, že Slovensko přivítalo už výsledky voleb. Chápalo je jako kontinuitu dobré spolupráce, kterou se podařilo oběma vládám za poslední čtyři roky navázat. Byly vyřešeny mnohé problémy ve vzájemných vztazích, uvedl.

Kukan dodal, že by nerad složení české vlády obsahově komentoval. Věří, že i nový kabinet bude v nastoupeném trendu pokračovat i v budoucnu. Jeho přesvědčení je o to hlubší, že nové členy české vlády osobně zná.

Podle vídeňského Institutu pro mezinárodní hospodářské srovnání reagují docela příznivě na výsledky našich voleb zahraniční investoři. Expert tohoto institutu Peter Havlik však nevidí novou českou vládu jako příliš stabilní. Domnívá se, že ve stejné formě jako dnes sotva své legislativní období přežije.

Sestavení kabinetu a výsledky voleb však Havlik považuje za příznivý signál pro vstup České republiky do Evropské unie. Nový kabinet má podle něj větší šanci podporovat svůj proevropský kurz ve srovnání s minulou vládou, která byla závislá na opoziční smlouvě.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme