EURO 2020

Skotsko 0:2 Česko

Epidemie spalniček ve Spojených státech se dál šíří, nakažených je nejvíce od roku 2000

Již 764 lidí se letos nakazilo ve Spojených státech spalničkami. Informaci přinesla stanice ABCNews s odkazem na údaje Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC). Nakažených tímto virovým infekčním onemocněním je nejvíce od roku 2000, kdy CDC prohlásilo spalničky v USA za vymýcenou nemoc.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, pacient musí do karantény. Ilustrační foto | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Podle posledních údajů, které CDC zveřejnilo v pondělí, se letos nakazilo již o sto lidí více než za celý rok 2014, jenž byl dosud v novém tisíciletí rekordní.

Mýty a vakcíny. ‚Za nižší proočkovaností jsou dezinformace ze sítí,‘ říká vakcinolog Prymula

Číst článek

Největší počet nakažených je ve státě New York, kde se nemoc šíří již od loňského podzimu. Místní odbor zdravotnictví ve svém prohlášení tvrdí, že nejvíce případů spalniček je v tamní ortodoxní židovské komunitě, kde mnoho lidí není očkováno. První nakažené dítě si podle sdělení nemoc přivezlo z návštěvy Izraele, kde se nemoc také objevila.

Podle Isaaca Abrahama, jednoho z členů newyorské židovské komunity, není mezi místními ortodoxními židy mnoho lidí očkovaných kvůli nedůvěře ve vládní příkazy, frustraci ohledně přístupu úřadů k nákaze a přesvědčení, že očkování nefunguje.

Starosta New Yorku Bill de Blasio na začátku letošního dubna v částech města kvůli šíření spalniček vyhlásil stav nouze. Lidem, kteří se nenechají proti onemocnění očkovat, tak hrozí pokuta až 1000 dolarů (téměř 23 000 korun).

Abraham tvrdí, že místní Židé čelí kvůli nákaze stále častějším antisemitistickým útokům, přičemž velkou roli v tom hraje prohlášení starosty o nouzovém stavu, při kterém židovskou komunitu v souvislosti s nemocí zmínil více než desetkrát.

Německo zvažuje, že zavede povinné očkování proti spalničkám. Odmítajícím rodičům by hrozila pokuta

Číst článek

Spalničky aktuálně trápí i Evropu. V České republice úřady registrují od začátku roku již více než 500 lidí nakažených spalničkami, což je o 300 více, než se nakazilo loni za celý rok. Po pěti týdnech stagnace či poklesu počtu nemocných tempo nákazy v uplynulém týdnu znovu vzrostlo.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, pacient musí do karantény a vyšetření jsou i další lidé, kteří s ním přišli do styku. Nemoc se šíří vzduchem, inkubační doba, tedy čas od nakažení organismu po první příznaky, je sedm až 21 dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme