Spalničky se opět šíří na celém světě. Loni jim podlehlo na 140 tisíc lidí, nejčastěji malé děti

Na spalničky loni zemřelo zhruba 140 000 lidí, většinou dětí mladších pěti let. Počet mrtvých přitom v poslední době opět roste. Infekce se v mnoha oblastech světa, zejména v Africe, opět nebezpečně šíří, konstatovala Světová zdravotnická organizace. Po minulých úspěších v boji proti spalničkám se nakažlivá nemoc opět šíří na celém světě.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti spalničkám. (Ilustrační snímek)

Očkování proti spalničkám. (Ilustrační snímek) | Foto: Lindsey Wasson | Zdroj: Reuters

Počet obětí v dlouhodobém srovnání poklesl. Ještě v roce 2000 onemocnění podlehlo více než 535 000 lidí. V poslední době ale počty opět rostou. Loni, tedy v roce 2018, bylo podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) o zhruba 16 000 úmrtí na spalničky více než v roce 2017.

Po výrazném poklesu opět stoupl také odhad lidí, kteří se nemocí nakazili. Podle WHO bylo loni zaznamenáno na 9,8 milionu případů spalniček, zatímco v roce 2017 jich bylo necelých 7,6 milionu. WHO přitom upozornila, že znám je jen zlomek skutečného počtu případů.

Spalničky v Česku. Lidé nad 30 let často nemají imunitu, přeočkování ale pomůže jen na pár měsíců

Číst článek

Zdaleka nejvíc případů bylo letos do poloviny listopadu zaznamenáno v Kongu. Důvodem je podle WHO tamní příliš nízká proočkovanost. Experti si stěžují mimo jiné na nedostatky v zásobování očkovací látkou.

Konžské úřady odhadují, že v zemi od začátku letošního roku na spalničky zemřelo více než 5000 lidí, což je víc než na epidemii eboly po jejím propuknutí loni v létě.

Ukrajina a Spojené státy

V Evropě v současnosti řádí epidemie na Ukrajině s 57 000 hlášenými případy. Velké problémy se spalničkami mají také Libérie, Madagaskar a Somálsko. Na pět uvedených zemí připadá téměř polovina všech nahlášených případů. Opět na vzestupu jsou spalničky také ve Spojených státech.

Dezinformace o očkování škodí stejně jako nemoci, zní od expertů z globálního summitu

Číst článek

Spalničky se šíří kapénkami a jsou vysoce nakažlivé. Prvními příznaky jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek, někdy bílé tečky v ústech. Později se objevuje sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho, ruce a nohy.

WHO na konci srpna zrušila České republice, Británii, Řecku a Albánii status zemí, v nichž byly spalničky vymýceny. Předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Prymula v srpnu řekl, že příčinou současné epidemie je vyvanutí imunity z vakcíny v dospělosti spolu s nízkou proočkovaností a nákazami ze zahraničí.

Podle Prymuly je proočkovanost v Česku v současné době pod 90 procenty populace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme