Španělé chtějí zpátky vzácné předměty, které Franco daroval nacistickému Německu

Desítky zlatých a bronzových předmětů žádají španělské úřady zpět od muzeí v Německu a Rakousku. Ty přitom darovali představitelům Třetí říše za druhé světové války, informuje portál The Local.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Heinrich Himmler | Foto: bundesarchiv.de, Wikimedia Commons, Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Španělský diktátor Francisco Franco za druhé světové války daroval desítky vzácných zlatých a bronzových archeologických artefaktů představitelům nacistické Třetí říše. Většina pocházela z Vizigótského hřbitova, který byl objeven v třicátých letech 20. století nedaleko vesnice Castilierra.

Předáním cenností se chtěl Franco nejen zavděčit nacistickým pohlavárům, ale také dokázat provázanost Němců se Španěly, protože Vizigóti byli germánským kmenem, který žil od 5. do 8. století na území dnešního Španělska.

V roce 1940 si ze své návštěvy Španělska přivezl Reichsführer-SS Heinrich Himmler, který se zde snažil najít důkazy o nacistické teorii árijské rasy, 6 zlatých pohárů a náhrdelníků.

Všechny předměty po přivezení do Německa měla obdržet muzea po celé Třetí říši, hlavně ale muzea v Norimberku, Kolíně nad Rýnem a ve Vídni. Nyní však chce Španělsko všechny artefakty zpět, aby mohly být společně vystaveny v Národním archeologickém muzeu v Madridu.

Podle Sergio Vidala, vedoucího středověkých artefaktů v Národním archeologickém muzeu, se v tomto případě nejednalo o dar, ale jen o zapůjčení předmětů pro potřeby výzkumu. Nyní po 75 letech se snaží najít dokumenty, které by to potvrzovaly.

Najít všechny zmizelé artefakty bude ale velmi obtížné. Neexistuje totiž jejich úplný soupis a také neexistují záznamy o tom, kam byly předměty po příjezdu do Německa odvezeny. Je pravděpodobné, že některé byly na konci války ztraceny či ukradeny.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme