Španělé demonstrují proti úsporným opatřením vlády. Do protestu se zapojili horníci

Ulice Madridu ovládly demonstrace proti úsporným opatřením vlády. Španělský premiér Mariano Rajoy oznámil program úspor ve státní a lokální správě, které mají přinést do státní pokladny 3,5 miliardy eur. Navrhl také zvýšení daně z přidané hodnoty. Do španělské metropole přijeli proti vládním škrtům protestovat stovky horníků ze severu země. V centru je podpořily tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice Madridu ovládly demonstrace horníků proti úsporným opatřením vlády | Zdroj: Reuters

Ze severošpanělských provincií vyšel pochod horníků před 19 dny. Ušli 400 kilometrů. Dorazili na hlavní madridské náměstí Puerta del Sol, kde na ně i v noci čekaly zástupy tisíců stejně naladěných lidí.

Protestují proti tomu, že kabinet premiéra Rajoye chce snížit dotace do ztrátových dolů o více než 200 milionů eur. Odbory varují, že o práci může přijít až 30 tisíc horníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O španělských úsporných opatření mluvila ve Světě o jedné spolupracovnice ČRo Kateřina Ferenčíková

„Jsme v Madridu a budeme v našem boji pokračovat. Nenecháme sebou vláčet,“ říkají horníci.

Odbory slibují, že budou následovat další demonstrace proti úsporným opatřením vlády. Ta počítá se zvýšením základní sazby daně z přidané hodnoty na 21 procent.

Nejnižší čtyřprocentní daň zůstane jen u věcí základní potřeby. Chce také omezit moc odborů a dát trhu práce větší pružnost. Kromě toho ale také slibuje odstranění plýtvání ve veřejné správě a například i zrušení předvánočních třináctých platů úředníků. Ubudou jim také dny z dovolené.

Snížit by se měl i počet radních, až o 30 procent. Sníží se i dotace odborům a politickým stranám přibližně o 20 procent.

Rajoy také navrhuje snížit podporu v nezaměstnanosti od šestého měsíce jejího trvání o 50 až 60 procent. Přičemž délka podpory by se nezměnila a zůstala by maximálně po dobu dvou let.

Pavel Novák, Michaela Vydrová, Kateřina Ferenčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme