Španělé kvůli srpnovým útokům zatkli mladého Maročana. Nakupoval materiál na bomby

Španělská policie zatkla čtyřiadvacetiletého Maročana v souvislosti se srpnovými útoky v Barceloně a v nedalekém Cambrils, při kterých 16 lidí zemřelo a dalších více než 100 utrpělo zranění. Oznámilo to španělské ministerstvo vnitra, podle něhož muž nakupoval materiály pro výrobu výbušnin a zajistil vozidla pro členy teroristické buňky.

Madrid (Aktualizováno: 11:54 22. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Barcelony i dalších velkých španělských měst hlídkují policisté. | Zdroj: Reuters

Těch mělo být podle dosavadního vyšetřování 12, přičemž - s jednou výjimkou - šlo o Maročany, kteří vyrůstali ve Španělsku.

Páteční zatčení je již páté v rámci případu: tři podezřelí jsou ve vazbě a další dva vyšetřují úřady na svobodě. Šest útočníků policisté po útocích zastřelili.

V Barceloně se opět protestuje, španělská vláda nabídla Katalánsku dialog

Číst článek

K útokům v Barceloně, kde Júnis Abú Jakúb 17. srpna najel do davu na rušné třídě La Rambla, a v Cambrils, kde dalších pět teroristů najelo do lidí, se přihlásil tzv. Islámský stát.

Mozkem islamistické buňky byl zřejmě marocký imám Abdalbákí Sátí, který prý mladé muže pro teroristické útoky naverboval. Sátí zemřel den před atentáty při manipulaci s výbušninami ve městě Alcanar.

Zatím poslední podezřelý byl zadržen ve městě Vinaròs na pobřeží mezi Tarragonou a Valencií. Město se nachází jen několik kilometrů od Alcanaru, kde 16. srpna zemřel při manipulaci s výbušninami údajný mozek srpnových útoků, marocký imám Abdalbákí Sátí. Sátí podle úřadů ostatní muže naverboval a úzké kontakty měl také s Maročanem zatčeným ve Vinaròs, uvedlo ministerstvo vnitra.

Nově zatčeného úřady podezírají z podílu na výrobě více než 100 kilogramů triaceton triperoxidu (TATP), které policie po útocích našla. Na jméno zadrženého Maročana byl pořízen peroxid vodíku, základní složka TATP. Triaceton triperoxid je označován za oblíbenou výbušninu islámských radikálů. Dá se vyrobit i za necelý den za použití běžně dostupných chemikálií.

Katalánská vláda dostala varování před útokem v Barceloně. Zprávu označila za nevěrohodnou

Číst článek

K útokům v Barceloně, kde Júnis Abú Jakúb 17. srpna najel do davu na rušné třídě La Rambla, a v Cambrils, kde dalších pět teroristů také najelo do lidí, se přihlásil tzv. Islámský stát. Útoky podle vyšetřovatelů mohly být daleko krvavější, neboť teroristi nepoužili připravené nálože TATP. Španělská Guardia Civil (civilní stráž) se nyní pokouší "zrekonstruovat logistické aktivity buňky" v týdnech před atentáty, napsal web deníku El País.

Před dvěma týdny marocké a španělské úřady oznámily, že společně zneškodnily šestičlennou teroristickou buňku, která prý v obou zemích plánovala rozsáhlé útoky. Tvořilo ji pět Maročanů a jeden Španěl marockého původu.

Ve Španělsku od poloviny roku 2015 platí druhý nejvyšší stupeň rizika teroristického útoku. Od té doby bylo podle úřadů zatčeno 201 osob podezřelých z džihádistických aktivit, napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme