Španělé řekli jednoznačné "ano" evropské ústavě
Jednoznačným ANO odstartovali Španělé vlnu referend o evropské ústavě. Ve včerejším lidovém hlasování tento text podpořilo 77 procent lidí. Po To je výsledek, který velmi potěšil hlavní politické strany ve Španělsku, šéfa Evropské komise José Barrosa, francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca a další příznivce ústavy. Ti totiž věří, že španělský příklad bude inspirovat obyvatele dalších devíti zemí, kde lidová hlasování o euroústavě také plánují.
Hlasování, na jehož bezpečnost dohlíželo v terénu na 100 tisíc lidí, proběhlo bez sebemenších incidentů. Vzorem šel Španělům sám král Juan Carlos, který měl odhlasováno mezi prvními - už v 9:15 ráno. Nakonec ho následovalo více než 42 procent voličů a naprostá většina z nich dala ústavě zelenou.
Dvě hlavní španělské strany, socialisté a lidovci, se z masivního ano shodně radují. A hodlají ho následovat: po tomto poradním referendu totiž musí ještě ústavu ratifikovat parlament. Pak je tu ovšem jiná věc, kterou vláda a opozice vidí velmi rozdílně. A to je číslo, které vypovídá o volební účasti. Rozdíl mezi výraznou podporou politiků a nezájmem lidí by mohl vyvolat debatu o tom, jestli je možné vytvářet Evropu bez Evropanů.
Dvaačtyřicet procent, to je málo, tvrdí rezolutně lídr opoziční lidové strany Mariano Rajoy. "Pan Zapatero chtěl být první v Evropě a být modelem ostatním. Tahle volební účast, to vůbec není vzor pro zbytek unie. To je fiasko. Měli jsme mít referendum společně s ostatními. A lidé měli dostat víc informací. Protože právě malá informovanost o obsahu jistě přispěla k tomu, že mnozí k urnám nepřišli," konstatuje Rajoy a operuje argumentem, že jde o jedno z nejmenších čísel v historii referend o evropských otázkách na starém kontinentu.
Socialistický premiér José Luis Zapatero ale s pomocí jiných srovnání kontruje. Tak zlé to podle něj rozhodně není. "Účast byla přibližně stejná jako ta, kterou jsme tu měli loni při volbách do Evropského parlamentu. A mnohem vyšší, než byla v mnoha jiných zemích účast při eurovolbách," říká španělský premiér. Zásadní je podle něj jedno: jasným výsledkem hlasování Španělsko otevírá dveře do jednotnější a silnější Evropy.
Ovšem Španělsko je tradičně velmi proevpropské. Test ve státech jako Francie, Velká Británie či Dánsko bude jistě mnohem těžší. A politici, kteří na textu evropské ústavy pracovali, se budou muset hodně snažit, aby ho obhájili a aby obyvatelé některé jiné země Zapaterovy pootevřené dveře nezabouchli.