Španělé rozhodují o nové vládě, největší šance mají lidovci

Ve Španělsku se v osm hodin uzavřou volební místnosti. Španělé rozhodují o složení nového parlamentu, ze kterého vzejde nový premiér. K moci se podle předběžných odhadů vrátí Lidová strana vedená Marinaem Rajoyem. Před dosud vládnoucími socialisty má podle průzkumů až 15 procentní náskok. Španělsko sužuje 22 procentní nezaměstnanost a budoucí premiér bude muset odvrátit dluhovou krizi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf konzervativní Lidové strany Mariano Rajoy odevzdává svůj hlas ve volbách

Šéf konzervativní Lidové strany Mariano Rajoy odevzdává svůj hlas ve volbách | Zdroj: Reuters

Volební den narušily deště, které způsobily na některých místech i záplavy a výpadky proudu. V Madridu však i navzdory počasí nebylo v některých volebních místnostech téměř k hnutí. Volební účast je vysoká.

Předvolební kampaň se podle očekávání nesla v duchu zadlužení, ekonomických problémů. „V pátek, kdy se měla uzavírat kampaň, byla finanční krize náplní všech diskursů obou hlavních politiků,“ informuje hispanista trakán Urban, který působí na Metropolitní univerzitě v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hispanista Traian Urban hodnotí španělské volební šance v Odpoledním Radiožurnálu

Pravděpodobnost, že kampaň nějak ovlivnila voliče, je však podle něho minimální, většinou už byli rozhodnutí dlouho před volbami.

Úsporná opatření už zaváděla Socialistická strana, která teď nejspíš po téměř osmi letech odejde z vlády. Další škrty ve všech oblastech kromě důchodů chce prosadit i Strana lidová, která má podle průzkumů největší šanci dnešní volby vyhrát, a získat možná i absolutní většinu poslanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předčasné španělské volby sleduje v Madridu zvláštní zpravodaj ČRo David Koubek.

Španělsko sužuje nárůst nezaměstnanosti – za vlády premiéra Aznara se pohybovala ve standardních evropských číslech, tedy 7 nebo 8 procent, dnes je to 22 až 24 procent. „To hraje samozřejmě důležitou roli v jejich rozhodování. Lidová strana pro ně představuje výkonnější ekonomiku,“ upozorňuje Urban.

„Nálada ve společnosti není dobrá a předpokládá se, že to bude nejvíc vidět na výsledku Socialistické strany PSOE, která vládla 8 let. A teď jí to lidé nejspíš takříkajíc spočítají, protože statistiky hlavně nezaměstnanosti nejsou vůbec příznivé,“ potvrdil z Madridu zvláštní zpravodaj ČRo David Koubek.

„Příznivé ale nejsou ani pro budoucí vládu, která z dnešního hlasování vzejde. Podle předvolebních průzkumů v dnešním hlasování zvítězí Strana lidová. Tedy bude to jakési Pyrrhovo vítězství. Nový kabinet nebude mít lehkou práci a lidovci už například naznačili, že budou dál šetřit, třeba i ve zdravotnictví nebo školství, což nebude populární“ přiblížil.

Dají se čekat protesty

Podle zpravodaje se proto dají očekávat protesty. Nebudou podle něj asi ale tak velké, jako na jaře, kdy byla obsazená celá náměstí. Připomněl, že i teď pokračují například protesty učitelů nebo lékařů.

„Bude to záležet na vývoji ekonomiky, ale Španělé nemají nikdy takříkajíc daleko na ulici. Některá hnutí dokonce vyzývají k protestu i dnes, formou hlasování. Hlavně tím, že lidé nebudou volit jednu ze dvou velkých stran a třeba, že si budou stěžovat na volební systém, který zvýhodňuje právě velké strany,“ uvedl.

„Zajímavé je, že ve Španělsku nebyly stávky, odbory vlastně vůbec nevyzývaly ke stávce. Teď se musí počkat, jak budou vypadat přesně úsporná opatření z dílny nové vlády. Ta zároveň musí plnit sliby, které dala evropským institucím ohledně svého deficitu,“ připomněl Koubek a dodal:

„Na náměstí Puerta del Sol v srdci Madridu se včera lidé střídali u mikrofonu a říkali, co čekají od nové vlády. Mezi návrhy ‚rozhořčených‘ je třeba změna volebního systému nebo pravidel finančních trhů.“

Podle historičky Vanessy Cruz jsou obecné požadavky podobné, jako mají nespokojení lidé v Egyptě, Sýrii nebo Tunisku: „Chceme svou zemi transparentnější, spravedlivější, upřímnější. Máme ovšem štěstí, že nežijeme v diktatuře a netrpíme represemi.“

David Koubek, Lucie Maňourová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme