Španělé rozhodují o složení parlamentu

Španělé dnes volí své poslance a senátory. Krátké předvolební kampani dominovalo především téma hospodářství. Lídři dvou nejsilnějších stran - socialistický premiér José Luis Zapatero a šéf opoziční Strany lidové Mariano Rajoy - se v kampani ostře střetli. Lidovci vládu kritizovali za to, že způsobila příliv nelegálních imigrantů, nebo že posiluje separatismus v autonomních regionech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby ve Španělsku

Volby ve Španělsku | Foto: AFP

Parlamentní volby ve Španělsku poznamenal atentát na bývalého zastupitele za socialistickou stranu v malém baskickém městě, který se jednoznačně připisuje baskickým separatistům z organizace ETA. Dcera zavražděného politika vyzvala voliče, aby šli k volbám - její prohlášení dnes otiskují na titulních stranách všechny španělské deníky a opakují je i politici.

Terorismus ovlivnil i minulé volby v roce 2004. Z bombových atentátů radikálních islamistů na vlaky, při kterých zemřelo 191 lidí, obvinila tehdy vládnoucí Strana lidová organizaci ETA, a to pomohlo k vítězství socialistům.

"Někteří členové Strany lidové se snažili i v uplynulých čtyřech letech najít spojení mezi ETA a islamisty," říká uznávaný novinář Ramon Perez Maura, a vidí v tom jednu z největších chyb konzervativní opozice. Ta ale na druhou stranu vytýká socialistům premiéra Zapatera, že zahájil s baskickými separatisty mírové rozhovory, které pak stejně musel přerušit.

Podle předvolebních průzkumů jsou mírnými favority voleb vládní socialisté.

Marika Táborská, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme