Španělé se rozhodují, komu dát svůj hlas ve volbách

Španělé se dnes rozhodují, komu dát svůj hlas v regionálních a také v místních volbách. Volí se do parlamentů třinácti ze sedmnácti autonomních regionů. Kromě toho se rozhoduje také o složení městských zastupitelstev v celé zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voliči stojí frontu před volební místností ve španělské Valencii | Zdroj: Reuters

Volební účast je podle průzkumů poměrně vysoká, v některých obvodech i vyšší než v posledních volbách. Zatím odvolilo 37,2 procent voličů včetně lídrů politických stran už odvolili. Volební místnosti se uzavřou v osm hodin večer.

Hlasování poznamenala mobilizace nespokojených voličů a vlna protestů. I dnes jsou v ulicích tisíce občanů, kteří tam poklidně vyjadřují svůj nesouhlas se současným stavem v zemi. Mladí lidé protestují zejména proti nedostatku pracovních příležitostí a proti korupci politiků. Volební incidenty ale zatím nikdo nehlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo ve Španělsku Ľubice Zlochová telefonuje další podrobnosti o místních volbách

Volební místnosti se otevřely v 9 hodin ráno, v té chvíli se probouzeli už i mnozí z protestujících, které nadále obsazují náměstí španělských měst. Hnutí ‚15. května‘ v den samotných voleb nezastavilo svoje aktivity.

Podle předpokladů způsobí protesty zejména velké množství prázdných hlasů pro nikoho. Voliči totiž dali jasně najevo, že se jim nelíbí ani vládní socialistická, ani opoziční konzervativní strana.

Očekává se tudíž, že si polepší menší strany a že na mnohých radnicích dojde k výměně starostů.

Protesty budou podle předpokladů pokračovat. „Už včera se členové Hnutí 15. května vyjadřovali, že chtějí v kolektivním protestu pokračovat i po volbách, aby byly podněty a protesty občanů dostatečně vyslyšeny a aby dosavadní mohutné mobilizace nebyly marné,“ upozorňuje spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Ľubica Zlochová.

Míra nezaměstnanosti dosáhla ve Španělsku v prvním čtvrtletí tohoto roku 21,19 procenta. Mezi mladými lidmi do 25 let tento podíl v únoru činil 44,6 procenta.

K urnám může přijít 34 milionů voličů, z toho 1,5 milionu občanů poprvé v životě. Rozhodují o starostech i radních do městských zastupitelství a také o složení parlamentů 13 autonomních regionů, kromě Baskicka, Andalusie, Katalánska a Galície, kde regionální volby už byly.

Ľubica Zlochová, Lucie Maňourová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme