Španělé vybírají pět euro za vstup k Francově hrobce

Zájemci o návštěvu hrobky španělského exdiktátora Francisca Franca musejí od tohoto léta zaplatit pět euro. Generál, který Španělsko dosud rozděluje, je pochovaný v bazilice nedaleko Madridu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Údolí padlých jezdí ve všední dny jen málokdo. Pro turisty je oficiálně nepřístupné | Foto: David Koubek

Speciální komise loni doporučila exhumaci generálových ostatků a jejich přenesení z Baziliky svatého Kříže v Údolí padlých na jiné místo. Přesun by však musel schválit parlament a souhlasit by musela církev i pozůstalí, kteří jsou proti.

Zavedení poplatku lze považovat za signál, že se s Francovým hrobem nějaký čas hýbat nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zavedení vstupného k Francově hrobu komentovala v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo ve Španělsku Lubica Zlochová

Baziliku svatého Kříže spravuje církev, celý monument Údolí padlých ale patří státu. Peníze ze vstupného tak asi budou putovat do státní kasy. Francův hrob dříve navštěvovalo půl milionu lidí ročně, vybrat by se tedy mohlo okolo dvou milionů eur za rok.

Údolí padlých, kde je pochováno 30 tisíc obětí občanské války z let 1936 - 1939, tři roky restaurovali. Současná pravicová vláda kritizovala své socialistické předchůdce, že monument pod rouškou rekonstrukce uzavřeli.

V komplexu dříve působili průvodci a soukromé agentury, které za své služby poplatky vybíraly. Stát si tak možná chce nechat všechny zisky pro sebe.

Ľubica Zlochová, Petr Král, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme