Španělská infantka Cristina je podezřelá z daňových úniků a praní špinavých peněz

Španělská justice viní infantku Cristinu z daňových úniků a praní špinavých peněz. Před soudem by měla stanout 8. března. Je podezřelá z podílu na nekalých obchodech svého manžela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská princezna Cristina obviněná z praní špinavých peněz a daňových úniků | Zdroj: Reuters

Soudce José Castro tvrdí, že má konkrétní důkazy o tom, že španělská infantka páchala trestnou činnost.

Její vyšetřování nejspíše souvisí s aférou jejího manžela Iňakiho Urdangarína, bývalého reprezentanta v házené, který soutěžil i na olympijských hrách.

Je podezřelý ze zpronevěry více než šesti milionů eur, tedy asi 165 milionů korun, z dobročinné nadace, kterou vedl. Ta za peníze z veřejných rozpočtů pořádala sportovní konferece.

Soudce Castro už loni v dubnu oznámil, že zahájí vyšetřování infantky. Kvůli nedostatečnému odůvodnění ho ale soud v Palmě de Mallorca o několik týdnů později zastavil.

Španělská královská rodina
- král Juan Carlos a jeho manželka doňa Sofia
- dědic trůnu: princ Felipe Bourbonský, jeho manželka Letizia Ortiz
- další potomci krále:
infantka Elena, infantka Cristina

Už tak dost nepopulární španělská královská rodina tak teď dostala další ránu.

Podezření vůči Cristině a jejímu manželovi vrhly nicméně stín na královskou rodinu a šestasedmdesátiletého panovníka Juana Carlose, který po dlouhé roky patřil k nejrespektovanějším osobnostem ve Španělsku.

Kromě této aféry jeho pověst vážně poškodilo i odhalení, že se v roce 2012 účastnil nákladného lovu slonů v Africe, zatímco jeho země bojovala s ekonomickou krizí a vysokou nezaměstnaností.

Podle průzkumu španělského deníku El Mundo by její prestiž mohla zachránit pouze abdikace krále Juana Carlose a nástup prince Filipa na trůn.

David Koubek, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme