Španělská města zaplnila tradiční velikonoční procesí v rámci Semana Santa

Nejen herec Antonio Banderas, ale také tisíce obyčejných Španělů se oddávají své oblíbené tradici - velikonočním procesím Semana Santa neboli Svatého týdne. Včera ve Španělsku přestalo pršet, a tak mohla velkolepá podívaná s podobiznami svatých naplno vystartovat do ulic měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělští legionáři s podobiznou Ježíše Krista při procesí ve španělském městě Malaga | Zdroj: Reuters

„Můj syn má celý svůj pokoj vyzdobený ve stylu Svatého týdne. O procesích Semana Santa má aspoň tisíc knih! Propadl tomu už od malička, vždycky mě prosil, abych mu koupil toto a tamto, jednou figurky kajícníků, jindy zase cédéčko s náboženskou hudbou z procesí,“ vypráví José o svém dospělém synovi.

„Asi to má v krvi, tady v Seville už to tak prostě je. Narodíte se, a když se vám procesí zalíbí, je to na celý život. A kromě toho – tady je umíme udělat nejkrásnější!“ nadchne se Sevillan.

Když nesou Ježíše, vypadá to podle něj, jako by kráčel sám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Španělsku odstartovala tradiční velikonoční procesí v rámci Svatého týdne

„Anebo tiranská panna Esperanza… A také ta podobizna římského vojáka, který sedí na koni a bičuje Krista pod křížem, to působí, jako kdyby se ten kůň hýbal,“ popisuje José.

Semana Santa je neuvěřitelně působivé představení v ulicích měst, doslova unesení jsou z něj rok co rok domácí i cizinci. Procesí, která vyšla do ulic tuto noc ve čtyři hodiny ráno, budou městy putovat až do dnešního odpoledne.

„Procesí s pannou Macarenou trvá skoro dvanáct hodin, Pannu z Triany nosí rovněž deset až dvanáct hodin,“ vypráví paní Josefa.

Věřící v Polsku mají jedinečnou příležitost přijít ke zpovědi i ve tři ráno

Číst článek

„Je fakt, že nosiči podobizen, když dokončí pouť městem, mají zaručeně všichni otlaky na nohou,“ směje se José.

Španělé jsou spokojení, déšť včera ustal a plánovaná procesí se uskutečnila skoro všechna. Počasí by mělo vydržet ještě i dnes.

„Jestli ne, budou mnozí zase plakat jako v uplynulých dnech, když tak hodně pršelo. Ale proti počasí jsme bezmocní,“ pokrčí rameny José.

Ľubica Zlochová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme