Španělská policie chce vyslechnout strojvůdce havarovaného rychlovlaku

Policisté dnes hodlají vyslechnout strojvedoucího vlaku, který vykolejil u Santiaga de Compostela. Nehodu nepřežilo 80 lidí. Už je jasné, že vlak jel příliš rychle, vyšetřovatelé teď musí zjistit, jestli šlo o lidskou chybu, nebo technickou závadu. Španělsko drží za oběti neštěstí třídenní smutek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny na místě neštěstí vlaku u Santiaga de Compostela na severozápadě Španělska | Zdroj: Reuters

V Santiagu de Compostela zrušili oslavy svátku svatého Jakuba. Poutníci, kteří do města míří z celé Evropy, chodí pokládat květiny na místo nehody, při které zemřelo nejméně 80 lidí. V nemocnicích zůstává téměř stovka dalších, desítky z nich, včetně dětí, ve vážném stavu.

Potvrzuje se, že příčinou nehody byla vysoká rychlost vlaku. Objevil se i záznam z bezpečnostní kamery přímo na trati, ze kterého je téměř jasné, že vlak v zatáčce vyletěl z tratě právě kvůli rychlosti. Ovšem co zůstává záhadou je, proč jela souprava tak rychle.

Strojvedoucí patřil ke špičce

Vyšetřovatelé dnes chtějí vyslechnout strojvedoucího, kterého v nemocnici hlídá policie. Z jeho komunikace těsně po nehodě je jasné, že věděl, jak rychle jede.

Přitom ale podle španělského tisku jde o muže, který u dráhy pracuje už 30 let a za celou dobu neměl jediný prohřešek. A i když se třeba na sociálních sítích chlubil, jak rychle jezdí, tak nikdy nepřekročil povolený limit.

Navíc vlak i železniční koridor patří k nejmodernějším v Evropě. Obojí bylo uvedeno do provozu v roce 2012 a je podivné, že by takto fatálně selhaly.

Na internetu se spekuluje, že vlak měl asi pět minut zpoždění a strojvůdce mohl chtít dohnat ztrátu, aby se vyhnul pokutě. A jelikož už nebyl ve vysokorychlostní části trati, tak v koridoru chyběli automatické systémy, které by soupravu zpomalily.

Vlna solidarity

Poutníci, kteří míří do Santiaga kvůli svatojakubské pouti pokládají u místa tragédie květiny. Hasiči dokonce kvůli nehodě odložili plánovanou stávku.

Velitel zásahu si pochvaloval, že se jeho lidé dobrovolně vraceli i z dovolených. A při záchranných pracích od začátku až do konce pomáhali i místní lidé.

Celkový pohled na místo neštěstí u Santiaga de Compostela | Foto: Reuters

Ondřej Bouda, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme