Španělská policie zatkla tři muže podezřelé z přípravy teroristického útoku

Policie na jihu Španělska zatkla tři osoby, které podezřívá z přípravy teroristického útoku. Vyloučeno není ani jejich členství v organizaci Al-Káida. Na tiskové konferenci to oznámil španělský ministr vnitra Jorge Fernandez Diaz, který policejní akci označil za jednu z nejdůležitějších v poslední době na mezinárodní úrovni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský ministr vnitra Jorge Fernandez Diaz, tisková konference k zatčení tří podezřelých z přípravy teroristického útoku | Zdroj: Reuters

Zatčení Čečenec, Rus a Turek už několik měsíců pobývali na jihu Španělska. Předpokládá se, že muži připravovali atentát ve Španělsku nebo v jiné evropské zemi.

Policie o trojici věděla už delší dobu, dva z nich zadržela v autobuse na cestě do Francie a jednoho potom v bytě, kde muži bydleli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o zadržení teroristů Al-Káidy ve Španělsku přinesla spolupracovnice Českého rozhlasu Ľubica Zlochová

Policie předpokládá, že přinejmenším jeden ze zatčených prošel teroristickým výcvikem v jednom z pákistánských táborů. Podle španělského listu El País zveřejnila Al-Káida počátkem července výzvu, v níž hledala „španělsky mluvící osamělé vlčáky“.

Při bytové prohlídce se našly výbušniny a materiály na jejich výrobu. Všichni tři zadržení jsou údajně experty v zacházení s výbušninami, dokážou vyrobit i jedy a umějí prý i pilotovat ultralehké letouny. Jedna z alternativ proto je, že chystali útok ze vzduchu.

Muži by podle nepotvrzených informací mohli být členy teroristické buňky, která má na svědomí atentát v Bombaji z roku 2008.

Al-Káida si Španělsko vybírá jako jakési své "řídicicí centrum" pro oblast Evropy. Jsou za tím strategické důvody kvůli propojení Afriky a Evropy. Al-Káida je velmi aktivní na severu Afriky v zemí jako Alžírsko, Mauretánie nebo Mali. Přes Španělsko se její členové mohou poměrně snadno dostat do Evropy, při cestě lodí a poté autem se vyhnou letištním kontrolám.

Ľubica Zlochová, Matěj Skalický, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme