Španělská vláda chce kvůli rebelujícímu Katalánsku změnit ústavu

Španělsko zreformuje ústavu kvůli správě autonomních regionů. Dohodli se na tom lídr opozičních socialistů Pedro Sánchez a premiér Mariano Rajoy. Španělsko podle agentury Reuters vytvoří komisi, která bude zkoumat současný systém regionální autonomie. Poté tamní parlament zahájí debatu o reformě.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Mariano Rajoy v parlamentu | Zdroj: Reuters

Jak uvedla agentura Reuters, španělští socialisté si podle Sáncheze přejí, aby nový zákon umožnil Katalánsku zůstat součástí Španělska.

Madrid změnami reaguje na deklaraci o nezávislosti Katalánska, kterou podepsal šéf regionální vlády Carles Puigdemont. Zároveň ale odložil její platnost, aby otevřel možnost jednání s Madridem.

Rajoy pošle Katalánsku žádost o objasnění prohlášení nezávislosti. První krok k aktivaci článku 155, uvedl

Číst článek

Sánchez také podpořil Rajoyův požadavek, aby Puigdemont vysvětlil, jestli v úterý vyhlásil nezávislost Katalánska, nebo ne.

Rajoy toto vysvětlení po vůdci katalánské regionální vlády důrazně požaduje a zároveň přiznal, že se jedná o první krok před aktivací ústavního článku 155. Ten centrální vládě umožní odebrat Katalánsku autonomní kompetence.

Reforma by se týkala 17 španělských autonomních regionů.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme