Španělská vláda nehodlá na katalánské hlasování o nezávislosti reagovat

Kabinet premiéra Mariana Rajoye neplánuje reagovat na to, že se v referendu 81 procent hlasujících vyslovilo pro nezávislost na Madridu. Hlasování zorganizovala občanská sdružení, protože katalánským úřadům to ústavní soud zakázal. K urnám přišla necelá polovina voličů, kteří se do hlasování mohli zapojit. Plebiscitu se zúčastnili i mladí lidé od 16 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Mariano Rajoy | Zdroj: Reuters

Katalánský předseda regionální vlády Artur Mas označil účast více než dvou milionů obyvatel provincie za jasný úspěch.

Chce také jednat s Madridem o uspořádání skutečného referenda. Španělská vláda Mariana Rajoye to ale odmítá.

Generální tajemnice vládnoucí Lidové strany Maria Dolores de Cospedal považuje hlasování za nelegální a podle toho se prý k němu vláda postaví.

Hlavní prokuratura už vyšetřuje, jestli organizací hlasování neporušili občanské iniciativy nebo místní správa v Katalánsku zákon.

Šéf opozičních socialistů Pedro Sanchez vyzval premiéra Rajoye, aby hledal prostor k politickému jednání s Katalánci. O španělském i katalánském premiérovi také prohlásil, že jsou to dva politici, kteří se odmítají vzájemně chápat. Řešení situace vidí socialisté ve změně španělské ústavy.

Úplné výsledky budou známy 25. listopadu

Neoficiální referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku zorganizovaly občanské iniciativy. Španělský ústavní soud jeho pořádání katalánské vládě zakázal.

Katalánci odpovídali na otázky: „Chcete, aby se Katalánsko stalo státem? A pokud ano, chcete, aby to byl stát nezávislý?“

Tarragona, hlasovací lístky | Foto: Pavel Novák

Dvakrát „ano“ zaškrtlo podle předběžných výsledků 81 procent hlasujících. Pro setrvání v rámci Španělska se pak vyslovilo necelých 15 procent voličů.

Ze zhruba 5,5 milionu lidí, kteří mohli hlasovat, jich podle posledních čísel přišlo dva miliony a 236 tisíc.

Úplné výsledky hlasování by měly být známé až 25. listopadu. Do té doby mohou ještě v určitých místech hlasovat lidé, kteří z nějakého důvodu nemohli přijít.

Pro Španělsko by Katalánsko bylo velkou ztrátou. Jako bohatá provincie přispívá do státního rozpočtu. Jejích 7,5 milionu obyvatel vytvoří 20 procent španělského HDP díky turistice a námořní dopravě.

Katalánsko | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme