Španělská vláda požádala ústavní soud, aby zakázal katalánské referendum

Španělská vláda oficiálně požádala ústavní soud o zakázání katalánského referenda o nezávislosti. Oznámil to španělský premiér Mariano Rajoy. Podle něj není postup katalánské vlády ve shodě se Španělskou ústavou, a proto ho soud musí prohlásit za ilegální. Referendum je v Katalánsku naplánované na 9. listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporu kabinetu Mariana Rajoye včera večer vyjádřila stálá komise Rady státu. Tento poradní orgán vlády plně souhlasí i s právní formulací odvolání.

Předseda katalánské vlády Artur Mas tvrdí, že uspořádání lidové konzultace je plně legální, a většina Katalánců po něm touží.

Podle průzkumů chce v referendu o nezávislosti Katalánska hlasovat 8 z 10 Katalánců, 45 až 55 procent z nich by chtělo nezávislost.

Volání po nezávislosti sílí mezi 7,5 milionu Katalánců od roku 2010, kdy ústavní soud upravil podmínky autonomie Katalánska, kromě jiného odstranil uznání katalánského ‚národa‘. Madrid v roce 2012 navíc zamítl přiznat Katalánsku více autonomie ve výběru a správě daní.

Katalánský plebiscit, který má dopomoci ekonomicky významnému regionu s vlastním jazykem a kulturou k politické i hospodářské nezávislosti na Madridu, rozvířilo v zemi debatu, jestli reformovat ústavu z roku 1978 a poskytnout 17 španělským regionům větší míru autonomie.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme