Španělské parlamentní volby na stránkách světových deníků

Přední stránky světových deníků plní výsledky španělských parlamentních voleb. Výjimkou není ani list International Herald Tribune. Španělsko zažilo velký obrat, píše se v něm. Opoziční Socialistická strana neočekávaně sesadila z vedoucí pozice vládnoucí konzervativce a obsadila dostatečný počet parlamentních křesel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Socialisty podporovalo více než 85 procent voličů, všímá si International Herald Tribune. Zatímco je však z výsledků voleb jasné, že opozice získala více křesel než vládní strana, s předvídáním budoucnosti je to horší. Lze jen spekulovat, jak těsnou budou mít socialisté většinu a jak pro ně bude obtížné nalézt podporu v koalici.

Volby nesly poselství teroristických atentátů. Mnozí voliči tak vyjádřili svou zlost na vládu, kterou obviňují, že díky podpoře války v Iráku vyprovokovala nové zdroje terorismu v zemi. Španělsko je i tak už dost unavené z násilí baskických separatistů, připomíná deník International Herald Tribune. Chceme vědět pravdu, ozývají se Španělé pár dní po ničivých útocích teroristů.

Události sleduje také rakouský list Die Presse. Právě proto se podle něj dostala vládní strana premiéra Aznara pod silný tlak. Situace stále více svědčí proti teroristické organizaci Al-Káida jako původci ničivých atentátů. Na videosnímku, který byl nalezen v Madridu, byly útoky označeny za odpověď na spolupráci s kriminálníkem Bushem a jeho spojenci.

Vy chcete život, my smrt, cituje z videonahrávky rakouský deník. V souvislosti s volbami se snesla na hlavu šéfa vlády ostrá kritika. Příliš rychle usoudil, že viníkem je právě ETA a nikoli Al-Káida. Zmiňovanou nahrávku vláda přitom označila za pochybnou. Není proto divu, že se Španělé v ulicích bouřili: Než půjdeme volit, chceme znát pravdu, uzavírá komentář událostí ve Španělsku rakouský deník Die Presse.

Ruský tisk věnuje pochopitelně hlavní pozornost prezidentským volbám, ve kterých podle očekávání zvítězil Vladimír Putin. Ruskými deníky listoval zpravodaj Petr Voldán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Voldán cituje z ruského tisku

Arabové by měli dělat více na vylepšení své pověsti, zamýšlí se v dnešním vydání saúdskoarabský list Arab News. V současné vlně globalizace uhýbá arabský svět před dynamickými změnami, proto je třeba, aby se konečně představil světu.

Všechno záleží na tom, jak pohlížíš sám na sebe, domnívají se odborníci na islámská studia. Podle nich musí Arabové pochopit, jak se například američtí imigranti dokážou aktivně zapojit do politických procesů. Takový přístup pak může zabránit různým nedorozuměním, cituje vědce list Arab News.

Neméně důležitým prvkem je islámské náboženství, které tvoří podstatnou část arabského světa. Jedním z problémů je názor, že mezi Araby a muslimy není rozdíl, všímají si vědci. Špatný obraz Arabů ve světě je proto možné vylepšit jen rychlým rozvojem komunikačních dovedností, dodává arabský list Arab News.

Martin Hromádka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme