Španělské předsednictví EU končí. Vlády se ujímá Belgie

Španělské předsednictví EU po půlroce končí. Často kritizované Španěly vystřídá ve vedení evropské sedmadvacítky Belgie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit lídrů EU v Bruselu

Summit lídrů EU v Bruselu | Zdroj: ČTK

„Jestli si historie nebude něco pamatovat, tak je to španělské předsednictví EU. Bylo jedním z nejslabších vůbec, a to i ve srovnání s Českem. Španělé v politické a hospodářské oblasti nepodali žádné zářné výkony. Už proto, že Evropa je v dluhové krizi a Španělé jsou jedním z hlavních hříšníků,“ uvedl zahraniční redaktor Radiožurnálu Ondřej Houska.

Navíc španělská nezaměstnanost je na dvaceti procentech, a přitom sami Španělé hlásili, že chtějí bojovat s nárůstem nezaměstnanosti v Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska a Milena Vicenová mluvili o předsednictví EU na Rádiu Česko

„Já bych ale Španěly nehodnotila tak přísně. Vážím si toho, že v tak složité době dokázali tlumit napětí mezi evropskými institucemi, které bylo dost výrazné. Také důsledně hájili zájmy členských států,“ oponovala velvyslankyně v EU Milena Vicenová.

Belgie se ujímá předsednictví v době, kdy nemá vládu a není tudíž jasné, kdo bude řídit unijní summity. Má tak trochu podobný osud jako Česká republika, které se v době předsednictví rozpadla vláda. V Belgii je vláda v demisi a nová se teprve začíná skládat.

„Pro Belgii je to již třinácté předsednictví a není pochyb, že to Belgičané zvládnou,“ myslí si Ondřej Houska. Podle něj se od belgického předsednictví dají čekat zajímavé věci:

„Belgičtí diplomaté například chtějí, aby se v unii vybíraly nové daně, z nichž část by šla přímo do unijního rozpočtu. To je samozřejmě červený hadr pro země jako je Británie, ale i Česko. Dále chtějí prosadit užší hospodářskou koordinaci v unii, což nepochybně povede ke sporům.“

I Belgičané však budou muset bojovat s řadou zejména ekonomických problémů.

„Belgičané se připravují na předsednictví v klidu. Čeká je ale podobně obtížná situace, s jakou bojovali Španělé, tedy pokračující krize finanční a měnová,“ dodala Vicenová.

Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme