Desetitisíce Španělů protestovaly proti Sánchezově amnestii pro separatisty

Tisíce lidí po celém Španělsku protestovaly v neděli proti dohodě o amnestii pro katalánské aktivisty. O událostech informoval server Politico. Dohodu minulý týden podepsal premiér Pedro Sánchez s cílem získat přízeň separatistické strany Junts, kterou potřebuje k sestavení nové vlády a k udržení si premiérského postu.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest 13. listopadu v Madridu u sídla španělské Socialistické strany

Demonstrace v Madridu se účastnilo kolem 80 000 lidí | Foto: Violeta Santos Moura | Zdroj: Reuters

Dohodu uzavřely Španělská socialistická dělnická strana (PSOE) se separatisty poté, co ani jedna ze stran nezískala v červencových volbách většinu. Ihned po jejím zveřejněním ale amnestie vyvolala obrovskou kritiku ze strany odborníků a protesty.

Představený zákon o amnestii se týká politických představitelů a občanů, které Španělsko stíhá za podíl na referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017 i za účast na hlasování o samostatnosti z roku 2014. Dohoda mimo jiné obsahuje návrh zákonné reformy, které kritici připisují ohrožení samostatnosti soudní moci.

Politické kroky socialistů silně odmítá španělská pravice včetně konzervativní Lidové strany, která nedělní demonstraci svolala. Podle serveru Politico se v Madridu shromáždilo odhadem osmdesát tisíc lidí. Do akce se zapojila i Barcelona, hlavní město Katalánska, kde se účastnilo kolem šest tisíc občanů. Protesty dále proběhly v Granadě, Málaze a Seville.

eza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme