Bouře Gloria sužující Španělsko už má 13 obětí, čtyři lidé se pohřešují. Vláda chystá mimořádné jednání

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval ve čtvrtek server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Barceloně přihlížejí bouři Gloria | Zdroj: Reuters

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Už o víkendu sužují hlavně východ a severovýchod, ale také jih Španělska silný déšť, sněžení a krupobití. Mnoho míst zaplavila voda z rozvodněných řek, nejhůře je na tom nyní Katalánsko. Pod vodou jsou například ulice města Girona, které leží nedaleko hranic s Francií. Kvůli problémům s potrubím se tu navíc řada domácností ocitla bez stálé dodávky pitné vody.

Výpadky proudu, potíže s dopravou, mrtví a ranění. Španělsko i Francii trápí bouře Gloria

Číst článek

Jak velké škody bouře Gloria napáchala, zatím není jasné. Premiér Pedro Sánchez, který ve čtvrtek navštívil Katalánsko a Mallorku, ale slíbil rychlou pomoc ústřední vlády všem zasaženým oblastem. Na pátek svolal Sánchez mimořádné zasedání svého kabinetu.

Všechny tři mrtvé, kteří ve čtvrtek přibyli do tragické bilance, si vyžádala bouře v Katalánsku. Zahynul rybář, kterého překvapila jižně od Tarragony obrovská přílivová vlna. V obcích Cabacés a Jorba našli těla dvou mužů, kteří se zřejmě utopili v místních rozvodněných tocích. Tři pohřešované nadále hlásí Baleárské ostrovy, jednoho katalánská Girona.

Podle španělských meteorologů má země už nejhorší za sebou a situace se bude postupně uklidňovat.

Ve středu vyhlásili nejvyšší stupeň varování kvůli povodním také na jihozápadě Francie. Ve čtvrtek byl v departementech Aude a Pyrénées-Orientales stupeň nebezpečí snížen na druhý nejvyšší, řeky Aude u Narbonne a Agly u Perpignanu jsou dál rozvodněné. Zhruba 1500 lidí, které úřady v departementu Pyrénées-Orientales ve středu evakuovaly, se mohlo ve čtvrtek začít vracet domů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme