Španělsko bude dnes mrtvá země

Cestující musí i dnes na některých evropských letištích počítat se značně opožděnými odlety. Chaos v letecké dopravě vyvolala stávka dispečerů letového provozu ve Francii, Portugalsku, Maďarsku, Řecku a Itálii. Dnes na ni navázalo Španělsko. Generální stávku vyhlásily tamější odbory ve státním sektoru a dopravě. Ve španělské Seville přitom zítra začíná summit Evropské unie. Problémy můžete čekat i na hranicích s Chorvatskem. Stávkují tam celníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

osamělý cestující | Foto: ČTK/AP

Po včerejší stávce leteckých dispečerů ve Francii se dnes největší problémy čekají ve Španělsku. Tam byla vyhlášena generální stávka státního sektoru a dopravy. Letiště ve Španělsku nepřijímají letadla a místní společnost Iberia zrušila téměř všechny své linky. Španělští kontroloři letového provozu dnes podpoří své kolegy z Francie, Řecka, Itálie a Portugalska, kteří protestovali už v minulých dnech proti plnáu na ejdnotné Evrppské nebe. Cestující se tak opět stanou rukojmím hádky Evropské komise s pracovníky leteckého průmyslu. Projekt Evropského jednotného nebe počítá se zrušením národních kontrolorů letového provozu a vytvořením jednoho společného centra. To má sice zmenšit náklady aerolinkám a omezit zpožďování letů, ale pracovní místa dispečerů jsou ohrožena.

K tomu se přidá generální stávka. Den před summitem Evropské unie v Seville vyhlásily španělské odbory masové protesty. Ohromné problémy tak zažívají nejen účastníci summitu, ale hlavně turisté. Španělsko proto varuje celou Evropu před potížemi s cestováním. V zemi nebudou přistávat téměř žádná letadla, nepojedou vlaky ani dálkové autobusy. Zavřeno bude mít pošta, velké obchodní domy a státní společnosti. Je to největší stávka za posledních osm let, která má zranit premiéra Aznara, uvádějí místní média. Tisíce lidí muselo zrušit nebo přeložit své lety do Španělska. Pro prestiž summitu Evropské unie na závěr španělského předsednictví je to citelná rána.

Stávka chorvatských celníků hrozí ucpáním hraničních přechodů. Celníci protestují od rána na všech hraničních přechodech a chtějí tak vyjádřit nespokojenost s výší svých mezd. Ty jsou podle nich zhruba o 40 procent nižší než průměrné platy státních zaměstnanců. Od vlády a ministerstva financí žádají uzavření resortní kolektivní smlouvy a urovnání dalších záležitostí, které nejsou dosud právně zakotveny. Do zítřejšího večera celníci sice nepřeruší práci, ale budou velmi puntičkářsky kontrolovat cestující, zavazadla i vozidla.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme