Španělsko jako první země Evropské unie uznalo Guaidóa prezidentem Venezuely, další se přidávají

Španělská vláda jako první z Evropské unie oficiálně uznala předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely. K Madridu se postupně přidávají další evropské země, totéž na twitteru či v médiích uvedli například ministři zahraničí Francie, Švédska a Británie a také rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Caracas/Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Pedro Sánchez na tiskové konferenci k situaci ve Venezuele | Zdroj: Reuters

„Španělská vláda oznamuje, že oficiálně uznává Juana Guaidóa jako prezidenta Venezuely,“ řekl na tiskové konferenci španělský premiér Pedro Sánchez. Učinil tak poté, co dal před osmi dny lhůtu autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi k oznámení nových prezidentských voleb.

Ultimátum dalo Madurovi i několik dalších evropských zemí, Maduro ho ale splnit odmítl s tím, že se „nezachová zbaběle tváří v tvář tlaku“ těch, kteří požadují jeho odchod.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt na twitteru uvedl, že Británie Guaidóa uznává úřadujícím prezidentem. „Nicolás Maduro neoznámil prezidentské volby do osmi dnů, ve lhůtě, kterou jsme mu dali. Takže spolu s evropskými spojenci uznáváme Guaidóa dočasným prezidentem, dokud nebudou uspořádány regulérní volby,“ napsal Hunt na twitteru.

„Domníváme se, že šéf (venezuelského) parlamentu Juan Guaidó je legitimní k tomu, aby uspořádal prezidentské volby,“ uvedl v rozhovoru s francouzským rozhlasem France Inter ministr zahraničí Francie Jean-Yves Le Drian.

Také šéfka švédské diplomacie Margot Wallströmová médiím řekla, že Švédsko podporuje Guaidóa jako legitimního prezidenta. Dodala, že loňské prezidentské volby, které ve Venezuele bojkotovala velká část opozice, Stockholm nikdy neuznal.

Guaidóa za prezidenta uznává i Polsko. V Bruselu to v pondělí novinářům oznámil polský minsitr zahrnaičních věcí Jacek Czaputowicz.

„Madurův režim nesplnil lhůtu k oznámení svobodných a spravedlivých voleb. Proto v souladu s venezuelskou ústavou považujeme od tohoto okamžiku za legitimního prezidenta Juana Guaidóa,“ napsal na twitteru rakouský kancléř Kurz.

Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident 23. ledna při masových demonstrací. Učinil tak poté, co parlament neuznal druhý mandát prezidenta Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb. Jako první Guaidóa podpořily Spojené státy a po nich asi dvě desítky dalších zemí, většinou amerických. Naopak Rusko, Čína nebo Turecko stojí za Madurem.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na jednání vlády navrhne, aby vláda oficiálně uznala předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely. Před jednáním vlády o tom informoval na twitteru s tím, že země koordinuje svůj postup s dalšími státy Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme