Požár v Katalánsku i volno v německých školách. Teploty v Evropě šplhají ke 45 stupňům Celsia

Zatímco v Česku vlna veder na chvíli polevuje, další evropské země to nejhorší teprve čeká. Už ve středu padaly teplotní rekordy v Polsku, Německu nebo Rakousku. Ve čtvrtek by ve Francii či Švýcarsku mohly teploměry ukázat přes čtyřicet stupňů. Několik lidí v této vlně veder v Evropě zemřelo, například v Německu ve středu tři lidé při koupání, stejně jako ve Francii se tento týden utopili v moři tři senioři.

Berlín/Madrid (Aktualizováno: 14:47 27. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští školáci v pátek dostanou volno a odkládají se i středoškolské zkoušky plánované na příští týden. | Foto: Thibault Camus | Zdroj: ČTK/AP

Stovky škol v okolí Paříži, Poitiers nebo Tours ve čtvrtek zrušily vyučování. Ministr školství Jean-Michel Blanquer už dříve přesunul zkoušky na druhém stupni základních škol z konce tohoto týdne na příští pondělí a úterý. Některá města - jako třeba Paříž, Štrasburk, Marseille nebo Lyon kvůli vedrům zakázala vjezd starším autům. Tohle opatření potrvá minimálně do zítřka.

Teplotní rekord pro červen. Meteorologové naměřili v Doksanech na Litoměřicku 38,9 stupně Celsia

Číst článek

Ministr zemědělství a rybolovu Didier Guillaume taky zakázal převoz zvířat. „Podepsal jsem dekret, který zakazuje převážení zvířat. Týká se to i těch na export,“ řekl v televizi BFMTV.

Podle něj zákaz pro převoz zvířat potrvá několik dní. Neupřesnil ale kolik. V Paříži kvůli horku zpřístupnili taky klimatizované místnosti pro veřejnost a instalovali do ulic rozprašovače a pítka. Město zároveň zpřístupnilo běžně zavřené parky.

Situace v Německu

V Německu někteří žáci zůstali doma už ve čtvrtek. Školy tam můžou ze zákona nařídit volno kvůli vedru a to už skoro 130 let. Zavedl ho pruský úředník Robert Bosse, který se také stal ministrem školství.

Do dějin Německa se zapsal vyhláškou z roku 1892, ve které stálo: „Pakliže teploměr v deset hodin dopoledne ukazuje ve stínu 25 stupňů Celsia, nesmí se pokračovat ve výuce následující čtyři hodiny.“ K ní je i dodatek. „Pokud jsou třídy s nízkým stropem nebo přeplněné žáky, je možné navrhnout přerušení výuky i při nižších teplotách.“

Dnes jsou za vzdělávání v Německu zodpovědné jednotlivé spolkové země, takže si každá upravuje tuto politiku sama. Například v Bádensku-Württembersku jdou žáci do družin při 25 stupních ve stínu v Hamburku zase při 27 stupních, v jiných spolkových zemích měří teplotu ve třídě.

Statisticky ale v současnosti německé školy vyhlašují volno kvůli počasí méně než dříve. Školy totiž mají od jednotlivých ministerstev přikázáno, že se i při něm musí o žáky starat.

Vedra v jižních státech

Ještě horší podmínky jsou v jižních státech. Nedaleko italského Janova naměřili 43 stupňů. A na horko si už stěžoval i papež.

Španělsko v následujících dnech čekají až 45 stupňová horka. Ve Španělsku na řadě míst čekají meteorologové čtyřicítky, v jihošpanělské Andalusii může být až 42 stupňů. Už ráno v 7.00 středoevropského letního času naměřili na některých místech ve Španělsku přes 30 stupňů, například na Mallorce bylo 32,3 stupně.

K teplotnímu rekordu země to ale stačit nebude, španělský teplotní rekord je z července 2017, kdy v Córdobě naměřili 46,9 stupně.

V Katalánsku vedra ztěžují práci hasičům, asi 350 z nich bojuje s pomocí 15 letadel od středy s lesním požárem nedaleko Tarragony, podle katalánských médií už shořelo na 5000 hektarů lesa.

Asi třicítka lidí musela být z oblasti evakuována, úřady také z preventivních důvodů uzavřely pět místních silnic. Hasiči odhadují, že oheň může zničit až 20 tisíc hektarů. Podle deníku La Vanguardia jde o nejhorší lesní požár v Katalánsku od července 2012, kdy shořelo 14 tisíc hektarů v oblasti Alt Emporda u francouzských hranic.

Vlna veder se nevyhnula ani horským oblastem. V rakouských Alpách teploty šplhají ke třiceti stupňům. Ve vysoko položeném Tyrolsku ve středu naměřili 37,5 stupně.

, pap, bal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme