Požár v Katalánsku i volno v německých školách. Teploty v Evropě šplhají ke 45 stupňům Celsia

Zatímco v Česku vlna veder na chvíli polevuje, další evropské země to nejhorší teprve čeká. Už ve středu padaly teplotní rekordy v Polsku, Německu nebo Rakousku. Ve čtvrtek by ve Francii či Švýcarsku mohly teploměry ukázat přes čtyřicet stupňů. Několik lidí v této vlně veder v Evropě zemřelo, například v Německu ve středu tři lidé při koupání, stejně jako ve Francii se tento týden utopili v moři tři senioři.

Berlín/Madrid (Aktualizováno: 14:47 27. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fontány využívali také Pařížané. Francouzské úřady dokonce zřídily kvůli vedrům bezplatnou infolinku a zavřely se některé školy.  Kromě vysokých teplot trápí obyvatele velkých měst i znečištěné ovzduší, od středy začnou proto platit omezení pro motoristy.

Francouzští školáci v pátek dostanou volno a odkládají se i středoškolské zkoušky plánované na příští týden. | Foto: Thibault Camus | Zdroj: ČTK/AP

Stovky škol v okolí Paříži, Poitiers nebo Tours ve čtvrtek zrušily vyučování. Ministr školství Jean-Michel Blanquer už dříve přesunul zkoušky na druhém stupni základních škol z konce tohoto týdne na příští pondělí a úterý. Některá města - jako třeba Paříž, Štrasburk, Marseille nebo Lyon kvůli vedrům zakázala vjezd starším autům. Tohle opatření potrvá minimálně do zítřka.

Teplotní rekord pro červen. Meteorologové naměřili v Doksanech na Litoměřicku 38,9 stupně Celsia

Číst článek

Ministr zemědělství a rybolovu Didier Guillaume taky zakázal převoz zvířat. „Podepsal jsem dekret, který zakazuje převážení zvířat. Týká se to i těch na export,“ řekl v televizi BFMTV.

Podle něj zákaz pro převoz zvířat potrvá několik dní. Neupřesnil ale kolik. V Paříži kvůli horku zpřístupnili taky klimatizované místnosti pro veřejnost a instalovali do ulic rozprašovače a pítka. Město zároveň zpřístupnilo běžně zavřené parky.

Situace v Německu

V Německu někteří žáci zůstali doma už ve čtvrtek. Školy tam můžou ze zákona nařídit volno kvůli vedru a to už skoro 130 let. Zavedl ho pruský úředník Robert Bosse, který se také stal ministrem školství.

Do dějin Německa se zapsal vyhláškou z roku 1892, ve které stálo: „Pakliže teploměr v deset hodin dopoledne ukazuje ve stínu 25 stupňů Celsia, nesmí se pokračovat ve výuce následující čtyři hodiny.“ K ní je i dodatek. „Pokud jsou třídy s nízkým stropem nebo přeplněné žáky, je možné navrhnout přerušení výuky i při nižších teplotách.“

Dnes jsou za vzdělávání v Německu zodpovědné jednotlivé spolkové země, takže si každá upravuje tuto politiku sama. Například v Bádensku-Württembersku jdou žáci do družin při 25 stupních ve stínu v Hamburku zase při 27 stupních, v jiných spolkových zemích měří teplotu ve třídě.

Statisticky ale v současnosti německé školy vyhlašují volno kvůli počasí méně než dříve. Školy totiž mají od jednotlivých ministerstev přikázáno, že se i při něm musí o žáky starat.

Vedra v jižních státech

Ještě horší podmínky jsou v jižních státech. Nedaleko italského Janova naměřili 43 stupňů. A na horko si už stěžoval i papež.

Španělsko v následujících dnech čekají až 45 stupňová horka. Ve Španělsku na řadě míst čekají meteorologové čtyřicítky, v jihošpanělské Andalusii může být až 42 stupňů. Už ráno v 7.00 středoevropského letního času naměřili na některých místech ve Španělsku přes 30 stupňů, například na Mallorce bylo 32,3 stupně.

K teplotnímu rekordu země to ale stačit nebude, španělský teplotní rekord je z července 2017, kdy v Córdobě naměřili 46,9 stupně.

V Katalánsku vedra ztěžují práci hasičům, asi 350 z nich bojuje s pomocí 15 letadel od středy s lesním požárem nedaleko Tarragony, podle katalánských médií už shořelo na 5000 hektarů lesa.

Asi třicítka lidí musela být z oblasti evakuována, úřady také z preventivních důvodů uzavřely pět místních silnic. Hasiči odhadují, že oheň může zničit až 20 tisíc hektarů. Podle deníku La Vanguardia jde o nejhorší lesní požár v Katalánsku od července 2012, kdy shořelo 14 tisíc hektarů v oblasti Alt Emporda u francouzských hranic.

Vlna veder se nevyhnula ani horským oblastem. V rakouských Alpách teploty šplhají ke třiceti stupňům. Ve vysoko položeném Tyrolsku ve středu naměřili 37,5 stupně.

mš, pap, bal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme