Španělsko i Portugalsko ochromuje stávka. Madrid zaplavily odpadky

O půlnoci začala ve Španělsku už druhá letošní generální stávka. Odbory ji svolaly na protest proti ekonomické politice vlády. Ve Španělsku roste nezaměstnanost a nižší životní úroveň pociťuje podle průzkumu osm z deseti občanů. Generální stávku dnes zažívá také Portugalsko. Odbory mobilizují i v Itálii, Řecku a Belgii, kde svolaly protesty a stávky proti dopadům vládních opatření na obyčejné lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O půlnoci začala ve Španělsku generální stávka | Foto: Reuters

O úspěchu, nebo nezdaru španělské generální stávky rozhodne, jak se podaří zemi během dopoledních hodin paralyzovat. Klíčovými sektory budou tradičně doprava, průmysl, distribuce potravin a služby.

Od půlnoci se zastavila výroba v některých automobilkách. V Madridu se zase po celou noc nečistily ulice a neodvážel odpad. Autobusová, železniční a letecká doprava mají v průběhu dne poskytovat jen minimální stanovené služby.

Odbory nazývají politiku kabinetu Mariana Rajoye sociální a ekonomickou sebevraždou.

Generální tajemnice vládnoucí Lidové strany Maria Dolores de Cospedal připomněla, že její strana byla vždy proti vyhlašování generálních stávek, a to i když byla sama v opozici.

„Tato stávka, která se zdá být motivovaná spíš politicky než ekonomicky, snahou ochránit pracující, každopádně může mít závažné hospodářské důsledky. Přichází ve špatnou chvíli a Španělsku jedině uškodí,“ vysvětlila.

Generální stávku vyhlásili i Portugalci

Do ulic mají na protest proti zhoršování životních podmínek vyjít i tisíce Portugalců. Zemi má ochromit generální stávka.

Portugalsko musí plnit ozdravný plán zahrnující zvyšování daní a rozpočtové škrty. Za to dostalo od eurozóny záchrannou půjčku 78 miliard euro, aby dokázalo splácet své dluhy.

Protesty v Portugalsku | Foto: ČTK/AP, Armando Franca

Snižování platů a růst daní ale způsobil pokles životní úrovně Portugalců skoro o čtvrtinu.

Odbory splnily své hrozby ze začátku října a vyhlásily generální stávku. Na počátku měsíce se v centru Lisabonu sešlo skoro 100 tisíc nespokojených občanů. Kolik se jich ke stávce přidá teď, se dá těžko odhadnout.

Evropský statistický úřad předpokládá, že cena práce klesne v Portugalsku ještě asi o 4 procenta. V ještě méně výkonném Řecku to má být skoro o desetinu.

Už před dvěma týdny protestoval proti úsporným opatřením po celém Portugalsku asi milion lidí. Byly to největší lidové protesty od dob Karafiátové revoluce v roce 1974, která svrhla autoritářský režim.

Pavel Novák, Ľubica Zlochová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme