Španělsko je stále bez vlády, lídři politických stran se naposledy pokusí dojednat její podobu

Španělsku hrozí předčasné volby. Ani čtyři měsíce po loňských volbách totiž ještě nemá vládu. Španělský král Felipe VI. dnes proto zahájí třetí a poslední kolo jednání s lídry parlamentních stran. Dosavadní pokusy zkrachovaly, protože ani levice a ani pravice nedokázaly složit v parlamentu většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský předseda vlády Mariano Rajoy (vlevo) a jeho možný nástupce, lídr socialistů Pedro Sánchez | Foto: flickr.com, CC BY-NC-ND 2.0, La Moncloa Gobierno de España

Jen málokdo ve Španělsku už věří, že situace se ještě zvrtne, a novým volbám se země vyhne. Lídři politických stran se navzájem obviňují z neschopnosti najít konsensus.

Například podle dosluhujícího premiéra a vítěze voleb, konzervativce Mariana Rajoye, jsou za to, že je Španělsko stále bez vlády, zodpovědní socialisté a středopravá strana Občané, protože s ním nechtěli vytvořit velkou koalici.

Pokud se patová situace nevyřeší ani po jednáních s králem, parlament se rozpustí, a Felipe VI. svolá volby nové.

V prosincových volbách žádná ze dvou tradičních stran španělské politické scény nezískala dostatečný počet mandátů, aby mohla sama sestavit vládu. Hlasy jim ubraly nové strany, které ve volbách těžily z nespokojenosti Španělů s ekonomickou situací země v posledních letech, zejména s vysokou nezaměstnaností. Jako vítězná vyšla z voleb před Vánoci Lidová strana premiéra Mariana Rajoye.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme