'Španělsko jedná jako diktatura.' O katalánské nezávislosti by mohl parlament hlasovat ve čtvrtek

Katalánský parlament by mohl vyhlásit nezávislost na Španělsku ve čtvrtek. V Madridu se mezitím formuje komise, která má připravit páteční schůzi senátorů. Horní komora španělského parlamentu má na ní schválit vládní návrhy na omezení autonomie Katalánska.

Barcelona/Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská a katalánská vlajka na demonstraci v Barceloně. Ilustrační foto. | Foto: Rafael Marchante | Zdroj: Reuters

Madridem zorganizované předčasné regionální volby, přímé řízení země španělskými ministerstvy, dohled nad regionálním sdělovacími prostředky a převzetí velení místními složkami policie.

Separatismus nás okrádá, bere nám pracovní místa, říká profesor ekonomie z Barcelony

Číst článek

Na tyto návrhy kabinetu premiéra Mariana Rajoye se chystá zareagovat katalánská vláda v nejbližších dnech. Plenární zasedání regionálního parlamentu se může podle španělské televize TVE24 sejít ve čtvrtek v poledne.

Na něm by mohli poslanci odhlasovat deklaraci nezávislosti. Španělská prokuratura pohrozila, že pokud katalánský premiér Carles Puigdemont samostatnost regionu vyhlásí, zahájí proti němu trestní řízení.

„Španělsko jedná jako diktatura. Vnucují nám zákony prostřednictvím soudců a prokurátorů, za pomoci policie a trestných činů vzpoury, aby šířili strach," řekl na tiskové konferenci po jednání parlamentního vedení mluvčí nejsilnějšího poslaneckého klubu Společně pro ano (JXSí) Lluís Corominas.

Španělský ústavní soud zrušil referendum, na jehož základě chce katalánské vedení vyhlásit nezávislost a prokuratura docílila uvalení vazby na lídry separatistických organizací.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme