Katalánské exministry viněné kvůli separatismu nevydáme, zní z Belgie. Španělský soudce udělal chybu

Belgie nevydá tři katalánské exministry, kteří v zemi pobývají od loňského října. Jejich vydání žádá Španělsko kvůli jejich snahám prosadit nezávislost Katalánska. Důvodem je procesní chyba, kterou v žádosti o vydání udělal podle belgické prokuratury španělský soudce. Informovala o tom katalánská média.

Brusel/Barcelona (Aktualizováno: 14:12 16. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánští exministři Toni Comín (vlevo) a Lluís Puig | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Exministři Toni Comín, Lluís Puig a Meritxell Serretová se ve středu ráno dostavili k odloženému soudnímu slyšení v doprovodu svých advokátů.

Podpořit je před budovu soudu přišli mimo jiné dva katalánští separatističtí europoslanci Jordi Solé a Josep Maria Terricabras.

Katalánsko má nového premiéra. Sesazeného Puigdemonta střídá Torra

Číst článek

Španělsko žádalo vydání Comína kvůli obvinění ze vzpoury a zneužití veřejných fondů v souvislosti s loňským referendem o nezávislosti Katalánska, Puig a Serretová jsou obviněni ze zneužití veřejných fondů.

Trestných činů se měli dopustit jako členové katalánské vlády, kterou loni koncem října Madrid sesadil kvůli snahám o nezávislost autonomního regionu.

'Gratuluji, kamarádi'

Comín, Puig a Serretová utekli do Belgie loni spolu s katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem, který nyní čeká na vydání v Německu, a exministryní Clarou Ponsatíovou, která čeká na rozhodnutí soudu ve Skotsku, kde pracuje na univerzitě.

'Evropo, pomoz nám!' Stovky tisíc lidí demonstrovaly v Barceloně za propuštění katalánských separatistů

Číst článek

Puigdemont středeční verdikt přivítal. „Dobrá zpráva z Belgie! Gratuluji, kamarádi,“ napsal na twitteru.

Podle španělského serveru eldiario.es udělal španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena chybu, když v březnové žádosti nevydal na tři exministry národní zatykače. Soudce se hájil tím, že pouze potvrdil národní zatykač vydaný v listopadu jinou soudkyní, od níž v prosinci kauzu převzal. Takový postup ale podle belgické prokuratury není správný.

Eurozatykač na uprchlé katalánské exministry vydala už loni v listopadu španělská soudkyně Carmen Lamelaová. Kauza ale posléze převzal Llarena, který eurozatykače v prosinci zrušil a znovu je vydal letos v březnu, když vyšetřování kauzy dokončil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme