Španělská prokuratura žádá o dočasné propuštění Junquerase. Reaguje tak na verdikt Evropské unie

Španělské státní zastupitelství v pondělí požádalo nejvyšší soud o dočasné propuštění katalánského separatistického politika Oriola Junquerase z vězení, aby se mohl ujmout mandátu europoslance. Reagovalo tak na nedávný verdikt Soudního dvora EU. Státní zastupitelství ale také navrhlo, aby soud požádal Evropský parlament o ukončení Junquerasovy europoslanecké imunity. Informují o tom místní média.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský separatistický politik Oriol Junqueras je ve vazbě od roku 2017. | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Podle tisku se podobná žádost státního zastupitelství, které patří pod ministerstvo vnitra, očekávala, neboť se současný úřadující premiér Pedro Sánchez snaží získat podporu v parlamentu pro další funkční období. Sánchezovi socialisté vyhráli listopadové parlamentní volby a pro důvěru Sánchezovi jako premiérovi potřebují i podporu poslanců separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC), kterou vede právě Junqueras.

Španělé jdou letos už podruhé k předčasným volbám. Tématem číslo jedna zůstává Katalánsko

Číst článek

Podle deníku El Nacional není jisté, zda toto vládní gesto bude stačit. ERC totiž žádá plné osvobození Junquerase a ostatních katalánských politiků odsouzených v říjnu za referendum o nezávislosti.

Španělské státní zastupitelství v pondělí reagovalo na žádost nejvyššího soudu, který vyzval zúčastněné strany k odpovědi na verdikt Soudního dvora EU. Ten 19. prosince rozhodl, že Junqueras získal svým květnovým zvolením do Evropského parlamentu mandát europoslance a společně s ním i příslušnou poslaneckou imunitu. Madrid tvrdil, že Junqueras europoslancem není, protože nesplnil španělská pravidla pro převzetí mandátu. Ta stanoví, že zvolení europoslanci musí osobně ve španělském parlamentu přísahat na španělskou ústavu. To ale Junqueras nemohl udělat, protože nedostal vycházku z vazby.

13 let vězení

Soudní dvůr EU tento měsíc uvedl, že španělská justice měla po květnovém zvolení Junquerase požádat Evropský parlament, aby ho imunity zbavil, pokud chtěla katalánského politika nadále držet ve vazbě. V ní je bývalý vicepremiér katalánské regionální vlády od listopadu 2017 kvůli neústavnímu referendu, za něj byl ale letos v říjnu pravomocně odsouzen k 13 letům vězení. Proto nyní státní zastupitelství požádalo, aby Evropský parlament imunitu Junquerasovi odebral.

Vězněný Katalánec Junqueras je europoslancem s imunitou, rozhodl Soudní dvůr Evropské unie

Číst článek

Po vynesení verdiktu evropského soudu tento měsíc požádal španělský nejvyšší soud o stanovisko také ostatní strany v procesu s katalánskými separatistickými politiky, tedy prokuraturu a stranu Vox, která v procesu vystupovala jako občanský žalobce. Prokuratura i Vox míní, že Junqueras má zůstat ve vězení, protože už není ve vazbě, ale byl pravomocně odsouzen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme