Šance pro Sáncheze. Při hlasování o důvěře podpoří španělskou vládu i katalánští separatisté

Katalánští separatisté pomohou šéfovi španělských socialistů Pedru Sánchezovi při hlasování o důvěře, jehož první kolo se uskuteční v neděli a druhé v úterý. Potvrdilo to ve čtvrtek vedení strany Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž poslanci se zdrží hlasování. Podle místních médií je proto velmi pravděpodobné, že úřadující premiér a lídr vítězné strany z listopadových voleb Sánchez důvěru získá ve druhém kole.

Tento článek je více než rok starý.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Pedro Sánchez

Španělský premiér Pedro Sánchez | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Dohoda ERC se socialisty předpokládá, že 13 poslanců ERC v dolní komoře parlamentu se při jednání o důvěře Sánchezovi zdrží hlasování. To bude pro získání důvěry klíčové ve druhém kole, kdy stačí prostá většina. V první kole je nutná absolutní většina 176 hlasů.

Soud v Belgii přerušil řízení o vydání bývalého katalánského premiéra. Má imunitu europoslance

Číst článek

Socialisté, kteří mají jen 120 křesel ve 350členné dolní komoře, už v listopadu uzavřeli koaliční dohodu s druhou nejsilnější levicovou formací Unidas Podemos. Podpořit je slíbily i některé menší strany, včetně dvou baskických, které se rovněž chystají zdržet hlasování.

Sánchez ale potřebuje ještě několik hlasů od dalších regionálních stran, které mu ji neoficiálně též slíbily, uvedl ve čtvrtek deník La Vanguardia.

Zasedání parlamentu k jednání o důvěře premiérovi má začít v sobotu a první kolo hlasování, v němž téměř jistě Sánchez podporu nezíská, se uskuteční v neděli. Bude to poprvé v novodobé historii země, kdy se o důvěře premiérovi bude hlasovat v neděli. Druhé kolo hlasování se musí konat 48 hodin po prvním kole.

Strana ERC se socialisty též dohodla na zahájení politického dialogu mezi španělskou vládou a regionální vládou Katalánska, a to 15 dní od utvoření Sánchezovy nové vlády. Dohoda neuvádí, o čem má dialog být, stanoví jen, že jednání má odblokovat politický spor o budoucnosti Katalánska.

Snaha o propuštění politiků?

Lídrem strany ERC je Oriol Junqueras, který je už přes dva roky ve vězení za neústavní referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Spolu s ním bylo loni v říjnu odsouzeno dalších osm separatistických politiků a ERC doufá, že dosáhne jejich propuštění.

Španělská prokuratura žádá o dočasné propuštění Junquerase. Reaguje tak na verdikt Evropské unie

Číst článek

Španělsko má úřadující vládu od loňského dubna, kdy se konaly předčasné parlamentní volby. Ty vyhráli vládní socialisté, kteří si ale tehdy nedokázali vyjednat dostatečnou podporu dalších stran.

Sánchez proto důvěru poslanců nezískal a v listopadu se konaly další volby. V nich socialisté opět vyhráli, i když několik křesel oproti dubnu ztratili. Naopak výrazně posílila krajně pravicová strana Vox. Zřejmě i proto uzavřel už dva dny po volbách Sánchez koaliční dohodu s Unidas Podemos a jejím radikálně levicovým lídrem Pablem Iglesiasem.

Po dubnových volbách Sánchez koaliční vládu odmítal a chtěl utvořit vládu menšinovou, stejně jako ji měl od června 2018, kdy se stal premiérem díky vyslovení nedůvěře předchozí pravicové vládě.

Pokud Sánchez důvěru v úterý získá, bude mít Španělsko první koaliční vládu ve své více než čtyřicetileté demokratické historii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme