Katalánsko má novou vládu. Po sedmi měsících skončila přímá správa Madridu

V Katalánsku skončila po sedmi měsících přímá správa Madridu, kterou v bezprecedentním kroku převzala španělská vláda kvůli snahám předchozí katalánské vlády o nezávislost. Úřadu se v sobotu ujala nová katalánská vláda v čele se separatistou Quimem Torrou. Slavnostnímu ceremoniálu v Barceloně dominovaly projevy volající po osvobození katalánských politiků, kteří jsou už několik měsíců ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánský premiér Quim Torra | Foto: Alberto Estevez | Zdroj: Reuters

Všech 13 nových katalánských ministrů, premiér Quim Torra i předseda parlamentu Roger Torrent měli na šatech v solidaritě s katalánskými politiky žluté stužky. Několik ze šesti ministryň přišlo ve žlutém.

Ceremoniálu se účastnili i příbuzní uvězněných politiků, které sál přivítal dlouhým potleskem. Poté účastníci skandovali necelou minutu heslo „Svobodu, svobodu" a následně sbor zazpíval katalánskou hymnu.

Následovaly projevy příbuzných politiků, kteří jsou ve vazbě nebo v Belgii na útěku před španělskou justicí a které jmenoval Torra do své první vlády minulý měsíc. Tu ale zablokovala španělská vláda kvůli jejich trestnímu stíhání za snahy o odtržení od Španělska a proto, že jsou ve vazbě nebo na útěku. Torra poté čtyři ministry vyměnil a Madrid vládu posvětil.

Torra chce samostatné Katalánsko

Katalánský premiér Torra, který v úřadu vystřídal expremiéra Carlese Puigdemonta, už dal několikrát najevo, že hodlá pokračovat ve snaze o samostatnou katalánskou republiku. Jeho prvotním úsilím ale je dostat katalánské politiky z vězení.

Katalánsko má nového premiéra. Sesazeného Puigdemonta střídá Torra

Číst článek

Otazníky visí nad tím, jak budou vypadat jeho jednání s novým španělským premiérem Pedrem Sánchezem, který katalánským nacionalistům slíbil dialog v rámci ústavy. Sánchez je pro jednotu Španělska, ale nebrání se změně autonomního statusu.

Madrid převzal přímou správu Katalánska se souhlasem horní komory španělského parlamentu loni koncem října.

Poté tehdejší španělská vláda lidovce Mariana Rajoye vyhlásila v Katalánsku volby do regionálního parlamentu, v němž ale opět získaly většinu separatistické strany. Těm trvalo několik měsíců, než navrhly kandidáta na katalánského premiéra, který mohl být zvolen.

Torra byl prvním kandidátem, kterého španělská prokuratura neviní ze vzpoury. Předchozí tři - expremiér Carles Puigdemont, Jordi Sánchez a Jordi Turull - jsou trestně stíhaní a nemohli se osobně zúčastnit hlasování katalánských poslanců o své kandidatuře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme