Španělský premiér Sánchez připustil katalánské referendum o posílení autonomie regionu

O budoucnosti Katalánska se rozhodne v hlasování. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Cadena SER to v pondělí řekl španělský premiér Pedro Sánchez. Sdělil, že by Katalánci díky novému referendu mohli získat větší autonomii, avšak vyloučil, že by se hlasovalo o sebeurčení, protože to ústava neumožňuje. Katalánský premiér Quim Torra je ovšem přesvědčen, že nezávislost Katalánska je nevyhnutelná.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce španělských socialistů Pedro Sánchez | Zdroj: Reuters

Socialista Sánchez se od svého červnového nástupu do funkce premiéra snaží o dialog se svým katalánským protějškem. V rozhovoru s rozhlasem řekl, že se může „hlasovat o posílením autonomie Katalánska“. Termín případného referenda ale nestanovil.

Torra pondělí v katalánské televizi řekl, že proces vedoucí k nezávislosti je nezvratný. „Právo na sebeurčení Katalánska nelze zamést pod koberec,“ prohlásil. Podle španělských médií chystá Torra na úterý projev o budoucnosti Katalánska.

Jak uvedla agentura AFP, Katalánci v roce 2006 potvrdili autonomní status svému regionu se 7,5 milionu obyvatel, který předtím schválil španělský parlament. Nejvyšší soud ale v roce 2010 toto rozhodnutí částečně zrušil, což vystupňovalo separatistické tendence. „Katalánsko má nyní status, pro nějž nehlasovalo, a to je politický problém,“ řekl v pondělí Sánchez.

Katalánsko má za sebou vážnou politickou krizi. Loni uspořádalo referendum o sebeurčení, a to přes zákaz Madridu. Volební den provázelo policejní násilí. Katalánský parlament pak vyhlásil nezávislost Katalánska, avšak Madrid převzal správu tohoto území. V následných volbách však znovu zvítězili příznivci odtržení Katalánska od zbytku Španělska a k nim patří i Torra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme