Ve Španělsku je v izolaci přes 2 000 zdravotníků. Deset dní používali vadné ochranné masky z Číny

Ve Španělsku je více než dva tisíce zdravotníků v izolaci. Může za to dodávka vadných ochranných pomůcek od čínské firmy Garry Galaxy. Nevyhovující materiál byl podle deníku El País stažen v pátek, do té doby jej ale deset dní lékaři a další personál používali. Dodávka přitom měla vyřešit problém s nedostatkem ochranných pomůcek. Ve Španělsku je momentálně z celkového počtu nakažených 15 % zdravotníků. Destíky z nich už zemřeli.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci z nemocnice La Paz drží minutu ticha za hlavního chirurga nemocnice, který zemřel na koroavirus. | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Kvůli vadným ochranným maskám jsou více něž dva tisíce zdravotníků ve Španělsku v izolaci a přes tisíc z nich podstoupí test na koronavirus. Informoval o tom deník El País, který uvedl, že neexistuje přesný údaj o tom, kolik zaměstnanců zdravotnického systému tyto pomůcky použilo.

Španělské ministerstvo zdravotnictví nezveřejnilo, kolik masek z údajného množství 350 až 400 tisíc, nesplnilo bezpečnostní požadavky. Dodávka vadného materiálu byla stažena v pátek. A to poté, co jej už deset dní zdravotníci používali.

Ve Španělsku nepustí fanoušky na stadiony až do konce léta. Bez ohledu na uvolnění opatření

Číst článek

Dodávka od čínské firmy Garry Galaxy přitom měla vyřešit problém s nedostatkem ochranných pomůcek v zemi. I proto se ve Španělsku nakazilo koronavirem více než 31 tisíc zdravotníků. Desítky z nich doposud zemřely, včetně 34 lékařů. 

Zdravotnický personál, který tvoří 15 procent všech nakažených ve Španělsku, si předchozí týdny na nedostatečnou ochranu před nemocí Covid-19 stěžoval. Ministerstvo zdravotnictví v pátek uznalo, že existuje souvislost mezi počtem nakažených a nedostatkem ochranných pomůcek.

„Měli jsme radost"

„Když materiál dorazil, měli jsme radost. Do té doby jsme používali podomácku vyrobené masky,“ popsala situaci deníku zdravotní sestra z Guadalajara Isabel Camacho. Oficiální informaci o tom, že její zdravotnické zařízení musí poslat zpátky nepoužité masky, neobdržela.

Ve Španělsku se kvůli koronaviru změnil způsob pohřbů, někteří obřady sledují přes internet

Číst článek

Část materiálu ještě musí být stažena. Zdravotnické systémy jednotlivých španělských regionů stále dohledávají zaměstnance, kteří mohli být nákaze vystaveni. Nejstriktněji se k této úloze postavil jihošpanělský region Murcia, kde je v izolaci 1100 zdravotníků.

Informace a přesné počty dodávek jsou ale stále nejasné. V pátek šéf zdravotnické organizace Baskicka Nekane Murga uvedl, že regionální zdravotní systém obdržel od značky Garry Galaxy 124 000 masek. „Z toho bylo celkem 13 200 přiděleno zdravotníkům a zdravotnickým institucím. Nevíme, kolik z nich bylo vadných.“

Od doby, kdy byl materiál poprvé distribuován, uběhl čas, během kterého se mohly začít u zdravotníku projevovat příznaky koronaviru. Podle zprávy Katalánského zdravotního ústavu však „k nárůstu počtu případů nedošlo.“

I přes tyto problémy zdravotníci hlásí, že se situace s ochrannými pomůckami v zemi v posledním měsíci zlepšila. „Už nevídáte fotografie zaměstnanců se zástěrami vyrobenými z pytlů na odpadky a s rukavicemi na mytí nádobí,“ řekl prezident Organizace lékařských fakult Serafín Romero. Pomohla prý ale extrémní opatření při péči o ochranné pomůcky a překračování jejich běžné doby použití.

Ve Španělsku byla podle posledních dat ministerstva zdravotnictví nemoc Covid-19 potvrzena u 204 178 lidí. Za posledních 24 hodin zemřelo 430 lidí a celkově nemoci podlehlo 21 282 Španělů.

Tereza Kráčmarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme