Nejhůře zasažená země Evropy uvolňuje omezení. ‚Křivku se podařilo zploštit,‘ říká Češka ve Španělsku

Španělsko poněkud překvapivě uvolňuje přísná opatření, která brání šíření koronaviru. Země s největším počtem nakažených v Evropě od pondělí umožnila tisícům lidí opět chodit do práce. Přestalo platit nařízení, jimž vláda zastavila všechny provozy, jež nejsou nezbytně nutné pro chod země. Spolupracovnice Radiožurnálu Kateřina Ferjenčíková popisuje, jak na tom země aktuálně v boji s pandemií je, jak situaci zvládá vláda a jaké jsou vyhlídky.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista rozdává v metru cestujícím roušky | Zdroj: Reuters

„Ve Španělsku je nyní 166 tisíc nakažených a téměř 17 tisíc zemřelých. Čísla jsou to sice hrozivá, i tak ale můžeme v posledních dnech vidět pozitivní tendenci a zlepšení. Křivku růstu nemocných se podařilo zploštit, což bylo hlavním smyslem opatření – aby nedošlo ke kolapsu zdravotnictví,“ říká Ferjenčíková.

V Itálii i Španělsku kvůli koronaviru zemřely tisíce lidí, míra úmrtí v Česku a Německu je malá. Proč?

Číst článek

Za posledních 24 hodin přibylo 619 mrtvých. Ve srovnání se začátkem dubna, kdy denní počty zemřelých atakovaly hranici tisíc lidí, se situace pomalu zlepšuje.

I to je důvodem zmírnění přísných opatření. Premiér Pedro Sánchez ze Španělské socialistické dělnické strany oznámil, že nouzový stav potrvá nejméně do 26. dubna.

„Uvolnila se pouze některá mimořádná opatření – od pondělí se mohou zapojit do práce ti, kteří pracovali v průmyslových odvětvích a na stavbách, které nebyly zahrnuty do kategorie nezbytně nutných podniků,“ popisuje spolupracovnice Radiožurnálu.

„Zatím se to ale netýká celé země. Některé regiony mají ještě v pondělí svátek – například v Baskicku, kde žiji, v Katalánsku či na Baleárských ostrovech.“

Pro nově otevřené podniky platí přísná pravidla. Pracovníci musí dodržovat metrové až dvoumetrové rozestupy, musí si častěji mýt ruce a došlo i na roušky. Jejich nošení není v zemi povinné, vojáci a policisté je ale rozdávají.

Návrat do zaměstnání se zatím netýká rizikových skupin – seniorů, chronicky nemocných, těhotných žen a těch, kteří byli v kontaktu s nemocnými.

Kritika vlády

Opozice a někteří zdravotnici kritizují premiéra za nedostatek zdravotnického materiálu a testů.

„Testy bohužel nadále chybí. Některé regiony se je snažily kupovat na vlastní pěst, protože se to centrální vládě nedařilo. Koncem března se zjistilo, že vláda nakoupila testy u čínské firmy, která neměla licenci, a testy proto byly neplatné a musely se vrátit. V Madridu se například kvůli jejich nedostatku testují jen ti, kteří mají velmi vážné příznaky,“ popisuje Ferjenčíková.

‚Jsme článek v řetězu nákazy.‘ Španělsko čelí šíření koronaviru mezi zdravotníky, ti neskrývají rozhořčení

Číst článek

Vládu premiéra Sáncheze podle ní kritizují v podstatě všichni kromě členů socialistické strany. „Vyčítají jí, že zasáhla pozdě. Opatření jsou sice velmi přísná, přišla ale o týden později než v Česku,“ popisuje.

Terčem kritiky je především povolení dvou masových akcí, které se konaly 8. března a kde se mohla nákaza rozšířit. První byl pochod za práva žen a druhou mítink krajně pravicové strany Vox.

„Tato strana nyní žádá demisi vlády a zorganizovala také historicky první virtuální demonstraci ve Španělsku. Na tuto kritiku premiér reaguje tím, že říká, že se vláda vždy snažila ochránit v první řadě zdraví občanů a že dělala to nejlepší, co bylo v dané situaci možné,“ dodává Ferjenčíková.

V průzkumu z minulého týdne, který zkoumal, jak Španělé hodnotí lídry jednotlivých stran, Sánchez skončil první. Na stupnici od 0 do 10 dostal 4,97 bodu.

🇪🇸#Spain, approval rating of parties leaders (compared to #Sanchez) :

🔼#Sanchez-#PSOE : 4,97/10 (+1,02)
🔼#Casado-#PP : 4,78/10 (+1,04)
🔼#Arrimadas-#CS : 4,27/10 (+0,18)
🔽#Iglesias-#UP : 3,64/10 (-0,22)
🔽#Abascal-#Vox : 3,13/10 (-0,19)

#SigmaDos, 01/04/20

16:14 – 07. 04. 2020

6

Věra Štechrová, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme