Španělsko má MDŽ v kalendáři. Ženy ale svátek neslaví

Mezinárodní den žen je označen i ve španělském kalendáři. Svátek ale ženy neslaví, připomíná se spíše oficiálními akcemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanečnice flamenca

Tanečnice flamenca | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Ivan Peplov

8. březen je ve španělském kalendáři označen jako Mezinárodní den pracujících žen. Svátek tak stále rozlišuje mezi ženou v domácnosti a pracující ženou. Jedná se o pozůstatek frankistické minulosti, kdy byly ženy odsouzeny k tomu, aby zůstaly doma, rodily děti a staraly se o manžela.

MDŽ se ve Španělsku ale jinak příliš neslaví. Svátek si připomínají spíše média než samotné ženy. Mezinárodní den žen připomínají jen oficiální akce, kde se agituje za práva žen nebo se mluví o diskriminaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo ve Španělsku Ľubica Zlochová v Dopoledním Radiožurnálu

Ta je ve Španělsku stále aktuální. Španělky mají pořád platy nižší než muži, průměrně o 22 procent. Nemají zastoupení na nejvyšších postech, a to i přestože vysokoškolaček je v zemi více než mužů. Prakticky odepsaná na trhu práce je pak žena, která otěhotní.

Od chvíle, kdy propukla krize a v zemi je 23procentní nezaměstnanost, ženy spolu se všemi čtyřicátníky jsou nejzranitelnější a nejohroženější skupinou. Nikdo proto nechápe, jak se mohlo Španělsko umístit na 7. místě v průzkumu mezi zeměmi, kde je největší genderová rovnost.

Ľubica Zlochová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme