Španělsko čekají čtvrté volby během čtyř let. Poslanci znovu nevyslovili důvěru Sánchezově kabinetu

Šéf španělských socialistů Pedro Sánchez se nebude za současné situace znovu v parlamentu ucházet o zvolení premiérem, neboť ho ostatní strany odmítly podpořit. V úterý to oznámil španělský královský palác. Zemi tak 10. listopadu čekají předčasné parlamentní volby, které budou už čtvrté za poslední čtyři roky.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělský premiér Pedro Sánchez

Pedro Sánchez | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Španělský král Felipe VI. se v pondělí a v úterý sešel s lídry politických stran ve snaze ukončit politický pat v zemi. V úterý také jednal s úřadujícím premiérem Sánchezem.

Španělsko na pokraji předčasných voleb. Parlament nevyslovil důvěru Sánchezově vládě

Číst článek

„Nebylo možné naplnit mandát, který nám Španělé dali 28. dubna,“ řekl Sánchez. „V Kongresu není většina, která by zajistila vznik vlády, což nás nutí volby 10. listopadu zopakovat,“ dodal.

Král Felipe VI. navrhl Sáncheze na premiérský post v červnu, v červenci ale dvakrát nezískal důvěru poslanců. V posledních týdnech jednání s možnými spojenci socialistů, levicovou stranou Unidas Podemos, uvázla na mrtvém bodě.

Agentura Reuters píše, že španělští politici strávili více času vzájemným obviňováním, kdo za pat může, než hledáním východiska z něj. Podle analytiků Sánchez doufá, že v předčasných volbách svůj výsledek z letošního dubna vylepší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme