‚Stop Sánchezovi!‘ Příznivci španělské opozice protestovali kvůli premiérově dialogu s Katalánskem

Na demonstraci svolané pravicovou opozicí protestovali lidé v centru Madridu a požadovali konec levicové vlády, která své odpůrce pobouřila jednáním s katalánskými separatisty. Lídrům pravicových lidovců a strany Ciudadanos se nelíbí postup premiéra Pedra Sáncheze, který loni nastoupil do čela vlády mimo jiné i se slibem, že se pokusí uklidnit napětí mezi Madridem a katalánským vedením.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedělní protesty v Madridu. | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Demonstranti se před polednem sešli na hlavním madridském náměstí Plaza de Colón. Mnozí měli v rukou španělské vlajky, provolávali hesla na podporu španělských bezpečnostních složek a žádali rezignaci premiéra, uvedla agentura AP.

Do protestu se zapojili i příznivci krajně pravicové strany Vox. Ta opakuje, že Španělsko se musí stát velkým a jednotným, narážejíc na snahy Katalánska o nezávislost.

Bývalé vedení Katalánska se má zpovídat ze vzpoury u španělského soudu. Důvodem je referendum o nezávislosti

Číst článek

„Čas Sánchezovy vlády se naplnil,“ řekl davu předseda Lidové strany Pablo Casado. Ve svém projevu vládu obvinil i z toho, že se se separatisty domlouvá mimo zraky veřejnosti, a vyzval lidi, aby za to vládní stranu potrestali v nadcházejících regionálních volbách v květnu.

Nabídka separatistům

Levicová vláda nabídla katalánským separatistům jednání a oznámila, že je svolná k některým ústupkům, například poskytnout regionu větší finanční nezávislost.

V pátek ale vicepremiérka Carmen Calvová oznámila, že vyjednávání s katalánským vedením končí, protože separatisté stále požadují referendum o nezávislosti, které je pro centrální vládu nepřijatelné.

Sánchezova vláda nahradila předchozí pravicový kabinet loni v červnu, má však nelehkou pozici, protože v parlamentu musí spoléhat na podporu levicové strany Podemos, katalánských nacionalistů a dalších menších stran.

Nedělní protesty v Madridu. | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

Už tento týden ji čeká klíčové hlasování o rozpočtu na letošní rok, který bez podpory katalánských stran zřejmě nemá šanci projít. Pokud by vláda nedokázala rozpočet prosadit, hrozilo by nejspíš vypsání předčasných voleb.

ľzl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme